Sosnowiec - portal miejski Sosnowiecki.pl

Wiadomości z Sosnowca

Bezpiecznie w środkach komunikacji miejskiej

 • Dodano: 2014-05-30 11:15

Policja sosnowiecka APELUJE! Zwracajmy uwagę na własne bezpieczeństwo w środkach komunikacji miejskiej. Niestety, wśród pasażerów zdarzają sie też przestępcy, którzy tylko czekają na nieuwagę innych. Zmęczenie po pracy, tłok oraz upał to czyniki, które najczęściej wykorzystują. Nasza świadomość mechanizmów działania rabusi może ustrzec przed utratą cennych dla nas rzeczy i dokumentów.


Dlatego też, by nie ułatwić działania przestępcom każdy podróżny powinien przestrzegać podstawowych, podanych poniżej zasad bezpieczeństwa:

 

 •     Posiadane przy sobie dokumenty zawsze muszą być schowane w wewnętrznych kieszeniach ubrania, a pieniądze rozdzielone na kilka części i umieszczone w różnych miejscach. Dobrym rozwiązaniem jest też pozostawienie paru drobnych monet w kieszeni zewnętrznej - na bilety lub małe wydatki.
 •     Szczególną ostrożność należy zachować podczas wsiadania i wysiadania ze środków komunikacji, wtedy bowiem podróżny narażony jest najbardziej na kradzież bagażu, portfela, telefonu komórkowego lub innych wartościowych przedmiotów. Oczekując na peronie lub przystanku należy sprawdzać, czy ktoś nas nie obserwuje. Wewnątrz autobusu czy tramwaju również trzeba zachować czujność.
 •     Zajmując miejsce posiadany bagaż należy pozostawiać w zasięgu ręki, z możliwością jego stałej obserwacji (w tramwaju czy autobusie torebka powinna być na kolanach). Szczególną uwagę należy na niego zwracać podczas ruchu podróżnych na stacjach i przystankach.
 •     Wsiadając do pustego autobusu, tramwaju czy pociągu zajmować należy miejsce blisko kierowcy, motorniczego lub drużyny konduktorskiej, ewentualnie w gronie pasażerów wzbudzających zaufanie (np. rodziny z dziećmi, osoby starsze). Zawsze trzeba unikać grup, które spożywają alkohol - ich zachowanie bywa agresywne.
 •     Bilety i rzeczy podręczne niezbędne w podróży należy trzymać na wierzchu - uniknie się wtedy pokazywania zawartości bagażu podczas przeszukiwania jego wnętrza za nimi.
 •     Nie powinno się korzystać z poczęstunku oferowanego przez nieznanych współpasażerów - w ten sposób złodzieje często usypiają swoje ofiary, a nastepnie je okradają.
 •     W podróży nigdy też nie wolno spać, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma osób zaufanych. W nocy, jeśli to możliwe przedział pociągu powinien być zamknięty.
 •     Jeżeli ktoś źle znosi podróże - powinien zażyć środki farmakologiczne. Złe samopoczucie wywołane "chorobą lokomocyjną" osłabia czujność, uwagę i koncentrację.
   

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.