Każdy dom wyposażony jest obecnie w kanalizację. Jest to jeden z podstawowych elementów, służących do zachowania czystości i bezpieczeństwa w mieszkaniu. Do odpowiedniego podłączenia odpływów wymagany jest jednak profesjonalnie wykonany system, mający na celu doprowadzenie ścieków do wspólnego, dla danego regionu, zbiornika. Po drodze konieczne są jednak pewne elementy, które pełnią kilka ważnych zadań. Są to, między innymi studnie kanalizacyjne, odpowiedzialne za ewentualne dostanie się do, znajdujących się pod ziemią, rur.
Funkcje studzienek kanalizacyjnych
Odprowadzanie ścieków to jedynie jeden z licznych przykładów, przy których stosuje się tego rodzaju rozwiązania. Są one konieczne również przy systemach deszczowych, gdzie odpowiadają za swobodne odprowadzenie wody do kanalizacji. Głównym ich zadaniem jest zapewnienie dostępu do całego systemu, dzięki czemu łatwiej jest go udrożnić. Studnie kanalizacyjne wykonane są zazwyczaj z odpornych materiałów, które nie reagują na warunki atmosferyczne. Są one przystosowane do zmieniających się temperatur i nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Elementy kanalizacji niższej warstwy są natomiast sprawdzane pod kątem przepustowości i zatrzymywania zabrudzeń. Niedopuszczalne jest bowiem, aby były one blokowane przez zanieczyszczenia. Wykonywane są więc ze specjalnego surowca, który wpływa na nadanie im większego poślizgu. Dzięki uniwersalnemu kształtowi, woda wraz ze ściekami nie cofa się w stronę mieszkań.
Ważnym czynnikiem, który wpływa na praktyczną formę opisywanych rozwiązań jest ich odporność. Nie ulegają one rozkładowi i nie reagują z substancjami chemicznymi, znajdującymi się w glebie i wodzie, która nimi płynie. Znajdują więc zastosowanie, nie tylko przy domach i na ulicach miast, ale również w pobliżu wielkich fabryk produkcyjnych. Studnie kanalizacyjne cechuje również długą żywotność. Obecnie szacuje się ją na około 100 lat. Po tym czasie, w zależności od intensywności ich eksploatacji, mogą zostać wymienione na nowe modele