Zakup domu w Grecji staje się marzeniem coraz większej ilości osób. Skąd to wynika? Powodów może być wiele. Niektórzy widzą w niej bezpieczną ostoję, inni po prostu traktują tamtejszą sytuację na rynku nieruchomości jako intratną okazję. Całkiem spora osób ma pewien rodzaj romansu z tym pięknym krajem, kocha to miejsce, tych ludzi i ich kulturę, naturalnie więc pragnie stać się częścią tego wszystkiego. Poza tym dość pokaźna grupa Polaków widzi w tym państwie miejsce, w którym chce spędzić emeryturę. Jeśli jesteście pewni, że jest to właśnie to, czego pragniecie – każdy powód jest właściwy, aby podjąć odpowiednie kroki i nabyć swój wymarzony dom na terenie Grecji. Jak się do tego zabrać? Oto kroki, które trzeba podjąć.
Krok 1: Gdzie chcesz zamieszkać w Grecji?
Najlepiej do sprawy podejść metodycznie i od najbardziej podstawowej kwestii.
- Zastanów się, gdzie chcesz zamieszkać w Grecji?
- Być może masz miejsce, o którym marzyłeś?
- A może takie, które znasz jak własną kieszeń?
Podstawa to znać okolicę, wcześniej zobaczyć ją na własne oczy, najlepiej spędzić tam trochę czasu. Skoro kochasz Grecję, to wakacje czy wyjazdy weekendowe zawsze są ku temu dobrym pomysłem. Jednocześnie to dobra okazja, aby bezpośrednio znaleźć dom.
- Poznaj lokalny rynek nieruchomości, wgryź się w niego, nawiąż znajomości.
- Zaprzyjaźnij się z miejscowymi. Takie kontakty mogą przynieść nie tylko przyjaźń na lata, ale też być cenne w chwili, gdy upatrzysz sobie dany dom i zapragniesz go kupić.
Innym sposobem na znalezienie nieruchomości jest sprawdzenie stron nieruchomości w ogłoszeniach greckich gazet lub na stronach internetowych. Problemem może okazać się bariera językowa. Jeśli nie władasz greckim pomyśl o zatrudnieniu tłumacza. Niech to będzie twój człowiek. Nie tylko ktoś, kto przekłada wszystko, ale i pewnego rodzaju doradca. Zresztą taki układ jest o wiele tańszy dla ciebie niż wynajęcie agenta – zazwyczaj pobierają 2% od wartości nieruchomości i nie tak rzadko są w układach nie tylko z tobą, ale i sprzedającym. Wiadomo, że jako obcokrajowca, który najprawdopodobniej nie mówi po grecku i nie ma dobrego rozeznania w temacie, mogą cię pokierować na nieruchomości z cennikiem pod przyjezdnych, a nie miejscowych.
Zawodowy tłumacz pomoże ci przetłumaczyć wszystko z języka greckiego na polski i z języka polskiego na grecki. Miej świadomość, w co się pakujesz! Niewiedza będzie cię dużo kosztowała.
Krok 2. Pomoc prawna
Jeśli nie zatrudnisz profesjonalnej agencji będziesz potrzebował prawnika reprezentującego twoje interesy w Grecji. To on przeprowadzi cię przez wszelkie formalności. Po jego strony leży też dopilnowanie wszelkich rzeczy, np.:
- czy dom, który nabywasz przypadkiem nie jest oznaczony przez Ministerstwo Archeologii jako „Alpha Catagory” i nie będziesz mógł nic z nim zrobić bez ich zgody,
- czy ziemia na pewno należy do sprzedawcy,
- czy dom zbudowano legalnie i wiele innych.
To on upewni się czy na pewno możesz i powinieneś kupić daną nieruchomość. Tak samo jak w Polsce koszty prawnika są różne.
Krok 3: Idziesz do notariusza
Symvoliographo, czyli notariusz, jest tak naprawdę najważniejszą osobą w całym procesie nabywania nieruchomości. To od jego decyzji zależy czy domkniesz transakcję sprzedaży-kupna, czy zostanie ona zerwana. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Opłaty notarialne i opłaty za rejestrację gruntów wynoszą około 2% wartości nieruchomości.
Warto wiedzieć
przykładowa lista adwokatów i notariuszy działających w Grecji w danym okręgu konsularnym dostępna jest w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Atenach.
Wydział Konsularny Ambasady RP
Kontoleontos 1
154 52 Paleo Psychiko, Ateny
Numery telefonów (prefix:+30):
210-677 1997
210-677 1998
Faks: 210-677 1996
Tylko w nagłych wypadkach (24h): (+30) 6936554629
Krok 4: Opłacasz podatki i inne opłaty
W Grecji nabywca płaci podatek od nieruchomości w wysokości od 9 do 11% – dokładna wysokość zależy od regionu.
Ponadto miej świadomość, że będziesz potrzebował greckiego numeru podatkowego, tzw. AFM. Jak go otrzymać? Musisz wypełnić formularz podatkowy M1 i M7.
Co także bardzo ważne, w ciągu roku musisz dostarczyć dowód, że środki do zakupu twojego domu były legalne. Jako cudzoziemcem możesz to zrobić pokazując pokwitowania przelewu.
W następnym roku trzeba także zgłosić własność do podatku od nieruchomości, ale nie we wszystkich przypadkach. Wiedź na pewno – od nieruchomości o wartości ponad 243.600 euro dla jednej osoby lub 487,200 euro dla małżeństwa trzeba zapłacić dość duży podatek od nieruchomości, w skrócie nazywa się FMAP.
W przebrnięciu przez greckie przepisy prawne dotyczące zakupu nieruchomości przez obcokrajowców, które są oczywiście po grecku, pomocny będzie ci tłumacz: Tłumaczenia języka greckiego – supertlumacz.pl Profesjonalne tłumaczenie da ci 100% pewność, że właściwie zrozumiałeś wszystkie przepisy.