Wiadomości z Sosnowca

Z myślą o dzieciach i młodzieży uzależnionych od urządzeń cyfrowych

  • Dodano: 2022-10-06 09:15

W Sosnowieckim Szpitalu Miejskim ruszyła oferta terapii dzieci i młodzieży uzależnionych od komputera i innych urządzeń cyfrowych.

We wrześniu 2022 roku, w Sosnowieckim Szpitalu, w ramach działalności Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień przy ul. Szpitalnej 1 rozpoczęto realizację Programu Oddziaływań Terapeutycznych dla Dzieci i Młodzieży Nadużywających Technologii Cyfrowych i Ich Rodzin.  Program finansowany jest przez NFZ, jako program pilotażowy.

Problemowe korzystanie z nowych technologii cyfrowych jest złożonym i nowym wyzwaniem zdrowia publicznego 

Korzystanie z tych narzędzi jest naturalnym elementem współczesnego życia, jednocześnie nadmierne ich używanie może prowadzić do niekorzystnych konsekwencji dla zdrowia. Zdaniem ekspertów zagrożenie to znacząco zwiększyło się w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2, m.in. w związku z koniecznością nauki w trybie zdalnym, ograniczeń dotyczących spotykania się, poruszania się oraz alternatywnych do mediów cyfrowych form spędzania wolnego czasu. Jak wskazują prowadzone w Polsce badania  w okresie epidemii znacząco wydłużył się czas spędzany przez dzieci i młodzież na rozrywce przed ekranem komputera lub smartfonu. Aby umożliwić przetestowanie sposobu organizacji opieki dla tej grupy pacjentów, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na uruchomienie kilku takich programów w Polsce, w tym jeden w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim.

Program pilotażowy oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych stanowi odpowiedź na potrzebę związaną z zagrożeniem wynikającym z częstego korzystania przez dzieci i młodzież z mediów cyfrowych za pośrednictwem narzędzi takich jak komputery, smartfony, tablety czy inne urządzenia elektroniczne.

W Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzaleznień w Sosnowcu-Zagórzu, przy ul. Szpitalnej 1, czeka zespół psychologów i psychoterapeutów oraz lekarzy psychiatrów, którzy będą udzielać bezpłatnych świadczeń 5 dni w tygodniu, w tym popołudniami.

W ramach poradni działać będą grupy terapeutyczne w trzech przedziałach wiekowych:

  • do 4 klasy szkoły podstawowej (6-9 lat)
  • 5 – 8 klasa szkoły podstawowej (10-15 lat)
  • Młodzież ze szkół ponadpodstawowych (16 lat – do wieku zakończenia nauki szkolnej)

Przewidziana jest także grupa wsparcia dla rodziców.

Czas trwania leczenia: krótkoterminowa terapia do 3 miesięcy oraz terapia długoterminowa 6 i więcej miesięcy.

Aby zarejestrować się na wizytę lub uzyskać więcej informacji należy przedzwonić do poradni pod numer telefonu 32/4130551, w godzinach 7.00 – 19.00, od poniedziałku do piątku i ustalić termin spotkania. Do poradni nie jest wymagane skierowanie. W celu przyjęcia dziecka do terapii konieczna jest zgoda obojga rodziców.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również