Wiadomości z Sosnowca

Wystawa malarstwa Stelli Kostyły "Przestrzenie"

  • Dodano: 2022-07-08 10:45

Zagłębiowska Mediateka zaprasza na wystawę malarstwa młodej artystki – Stelli Kostyły! Wernisaż wystawy „Przestrzenie” odbędzie się 14 lipca 2022 o godz. 18.00 w Pasażu Zagłębiowskiej Mediateki. Ekspozycję będzie można zwiedzać w godzinach otwarcia placówki w terminie 14.07 – 16.09.2022. Wstęp wolny.

Cykl obrazów PRZESTRZENIE (zapomniane) jest częścią mojego dyplomu artystycznego na poziomie studiów magisterskich, który obroniłam w 2021 roku. Malarstwo sztalugowe jest dla mnie najbardziej wyzwalającą i swobodną formą wyrażania myśli plastycznej. Jest to cykl malarski, w którego skład wchodzi sześć obrazów w formacie 100 cm x 100 cm. Każdy z nich powstał przede wszystkim przy użyciu farb akrylowych, jednak wprowadziłam również dodatkowe media, testowane wcześniej na mniejszym formacie - do stworzenia niektórych elementów użyłam akwareli, a także kredek akwarelowych, czy permanentnych mazaków w kilku odcieniach. W mojej sztuce zależy mi na osiągnięciu efektu zaplanowanego, przemyślanego i kontrolowanego dynamizmu - efekt końcowy, który można zobaczyć na każdym z płócien powstał dzięki nałożeniu na siebie odpowiedniej ilości barw - tworzących przestrzenie - o różnym poziomie przezroczystości. W moim odczuciu tworzenie autorskiego obrazu na płótnie jest czymś więcej niż tylko realizowaniem konkretnej koncepcji w ustalonym porządku. W procesie pracy z farbą i płótnem widzę większy cel niż jedynie (i aż!) zaspokojenie estetycznych potrzeb odbiorcy. Każdy powstały obraz jest fizycznym, uprzedmiotowionym wyrazem emocji towarzyszących mi w danym czasie, jest dla mnie pewnego rodzaju zapisem danego okresu, fragmentem, który oddaje ze swojego wnętrza. PRZESTRZENIE (zapomniane) odnoszą się do niepowtarzalności każdej powstałej plamy, ulotności minionego czasu, który zamknęłam w tych płótnach – S. Kostyła

Artystka o sobie: Jestem młodą, działającą i otwartą na wszelkie inicjatywy szeroko powiązane ze sztukami wizualnymi dziewczyną. Z wykształcenia jestem malarką. Skończyłam jednolite studia magisterskie na kierunku malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom obroniłam w 2021 roku. Interesuje mnie malarstwo oparte na ciągłych poszukiwaniach - nowych sposobów kładzenia farby na płótnie, wynajdywaniu nieoczywistych narzędzi, odkrywaniu nieodkrytych przestrzeni. Poza tradycyjnym malarstwem sztalugowym - jestem też twórczynią murali, obroniłam dyplom główny, który składał się z ponad 120 metrów kwadratowych malarstwa ściennego. Chętnie podejmę też współpracę w tej dziedzinie - może to być przestrzeń zarówno publiczna, jak i prywatna. Dodatkowo dobrze czuję się również w rysunku cyfrowym, to w tej technice tworzę ilustracje, plakaty i portrety ze zdjęć. Brałam udział w wielu wystawach, indywidualnych oraz zbiorowych. Dziękuję za zainteresowanie!

Wystawa malarstwa Stelli Kostyły "Przestrzenie"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również