Wiadomości z Sosnowca

Filmowe środy w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki

  • Dodano: 2022-07-07 10:15

Jesteście gotowi na wyjątkową filmową podróż dookoła świata? Zagłębiowska Mediateka w Sosnowcu rozpoczęła drugi sezon audiowizualnych spotkań w Ogrodzie! W zeszłym roku widzowie spędzili letnie wieczory z oryginalnymi dziełami polskich twórców młodego pokolenia. Tym razem przygotowano niezwykle różnorodny repertuar, w którym znalazły się znakomite i nietuzinkowe filmy z takich krajów jak: Japonia, Francja, Chile, Dania, Polska, Włochy, USA czy Wielka Brytania. Filmowe środy w Ogrodzie to cykliczne spotkania zaplanowane na cały sezon letni.

Wydarzenie będzie odbywac się w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w każdą środę lipca i sierpnia 2022 (z wyjątkiem 31 sierpnia) o godz. 18.00. Udział w seansach - bezpłatny.  UWAGA – w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych, pokazy odbędą się w Auli.

Zagłębiowska Mediateka zaprasza na spotkania z dziełami niezwykłych reżyserek i reżyserów, nagradzanych i docenianych na międzynarodowych festiwalach. Uczestnicy seansów poznają fascynujące bohaterki i bohaterów, a przy okazji zobaczą różne zakątki świata z unikalnej perspektywy. A to wszystko w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki – w otoczeniu zieleni, na wygodnych leżakach, ławkach, kocach lub przy ogrodowych stoliczkach, a także w pobliżu Niekawiarni oferującej pyszne lody, desery i napoje (warto zabrać drobne lub kartę płatniczą!).

Uwaga najbliższy seans „Moje wspaniałe życie” (13 lipca) – będzie pokazywany z dodatkowymi napisami ukraińskimi.

REPERTUAR:

13 lipca, godz. 18:00 - Moje wspaniałe życie” (Polska, 2021, reż. Łukasz Grzegorzek, czas pokazu - 1:40:00) 

  • Agata Buzek i Jacek Braciak powracają w kolejnym filmie Łukasza Grzegorzka („Kamper” i pokazywana już w mediatecznym Ogrodzie „Córka trenera”), tym razem jako małżeństwo nauczycieli, których związek znalazł się w kryzysie. To zabawna i gorzka opowieść o rodzinie, codziennej walce z cudzymi oczekiwaniami i popełnianiu błędów na własnych warunkach (film także z napisami ukraińskimi).

20 lipca, godz. 18:00  - „Młodość” (Włochy, 2015, reż. Paolo Sorrentino, czas pokazu - 1:58:00) 

  • Wysmakowany wizualnie film włoskiego reżysera Paolo Sorrentino, rozgrywający się w luksusowym hotelu u podnóża Alp, gdzie spotkamy całą plejadę ekscentrycznych postaci i poznamy ich fascynujące historie. W „Młodości” zobaczymy takich wybitnych aktorów jak Michael Caine, Harvey Keitel, Jane Fonda czy Paul Dano. Film zdobył aż trzy prestiżowe Europejskie Nagrody Filmowe.

27 lipca, godz. 18:00  - „Fantastyczna kobieta” (Chile, 2017, reż. SebastiĄn Lelio, czas pokazu - 1:44:00) 

  • Dzieło SebastiĄna Lelio to porywająca, pełna energii opowieść o tytułowej kobiecie (w tej roli fantastyczna Daniela Vega), walczącej z uprzedzeniami i przeciwnościami w obliczu osobistej tragedii. Film rozbijający w proch wszelkie schematy. „Fantastyczna kobieta” zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na festiwalu w Berlinie i Oscara za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. 

3 sierpnia, godz. 18:00  - „Winni” (Dania, 2018, reż. Gustav Mśller, czas pokazu - 1:25:00) 

  • Jedność czasu, miejsca i akcji to często idealny przepis na trzymający w napięciu thriller i nie inaczej jest w tym przypadku. W filmie Gustava Mśllera towarzyszymy operatorowi telefonu alarmowego podczas jednego stresującego dyżuru. Kiedy główny bohater odbiera połączenie od porwanej kobiety, robi wszystko, żeby jej pomóc. Odkrycie festiwali w Sundance i Rotterdamie.

10 sierpnia, godz. 18:00 - „Portret kobiety w ogniu” (Francja, 2019, reż. Céline Sciamma, czas pokazu - 2:00:00) 

  • Nagrodzony za najlepszy scenariusz na festiwalu w Cannes „Portret kobiety w ogniu” Céline Sciammy to subtelny, intymny film o kiełkującym uczuciu pomiędzy artystką i jej muzą, rozgrywający się w 1770 roku w Bretanii. Wspaniałe, godne mistrzów malarstwa zdjęcia oraz nieoczywiste bohaterki – w rolach głównych wystąpiły Noémie Merlant i Adèle Haenel.

17 sierpnia, godz. 18:00 - „Nasza młodsza siostra” (Japonia, 2015, reż. Hirokazu Kore-eda, czas pokazu - 2:08:00) 

  • Hirokazu Kore-eda to jeden z najbardziej docenianych współczesnych japońskich reżyserów, znany ze swojej społecznej wrażliwości. W „Naszej młodszej siostrze” pokazuje losy rodzeństwa, które dowiaduje się o istnieniu swojej przyrodniej siostry dopiero na pogrzebie ojca. Realistyczny styl, złożone postaci i subtelne środki filmowe składają się na dzieło, które przypomina nam o znaczeniu rodziny.

24 sierpnia, godz. 18:00 - „Dumni i wściekli” (Wielka Brytania, 2014, reż. Matthew Warchus, czas pokazu - 2:00:00) 

  • Poruszający i zabawny film o solidarności pojawiającej się w nieoczekiwanych okolicznościach. Oparty na prawdziwych wydarzeniach z 1984, opowiada o grupie londyńskich aktywistów, gejów i lesbijek, którzy postanawiają wesprzeć strajk walijskich górników. Z pomocą imponującej obsady (Bill Nighy, Andrew Scott, Dominic West, Imelda Staunton) film zdobył serca publiczności i stał się przebojem brytyjskich kin.

Warto przypomnieć, że seanse w Ogrodzie nie mogłyby się odbyć bez zaangażowania Mieszkańców Sosnowca. Zakup ekranu LED i towarzyszącego mu sprzętu został sfinansowany z Budżetu Obywatelskiego (VI edycji).
 

Filmowe środy w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również