W ostatnich latach wiele ludzi stara się urządzać swoje domy w stylu naturalnym, który często określa się mianem ekologicznego. Jego popularność nie jest wcale przypadkowa – temat ochrony przyrody, zdrowia i zielonego sposobu życia jest bliższy coraz większej grupie ludzi. Korzeni tego stylu nie znajdziemy ani w historii ani wśród prac sławnych architektów. Jego atrakcyjność polega właśnie na naturalności, tutaj design dyktuje nam sama przyroda. Styl ten sprawdza się szczególnie w mieszkaniach, wnosząc powiew świeżego powietrza do szarej, miejskiej atmosfery. Otaczanie się naturalnymi przedmiotami pomaga w zwalczaniu zmęczenia i stresu, a harmonijnie zaaranżowane wnętrze będzie prawdziwym schronieniem przed zamętem współczesnego świata. Ponadto styl naturalny jest przyjazny dla środowiska i komfortowy. Jeśli brakuje Ci w życiu kontaktu z przyrodą i relaksu na jej łonie, mieszkanie urządzone w tym stylu może Ci to zapewnić.
Przy urządzaniu wnętrza w stylu ekologicznym powinieneś się kierować kilkoma zasadami:
-
Wybieraj jak najwięcej materiałów naturalnych bądź takich, które są przyjazne dla środowiska.
-
Trzymaj się neutralnej palety barw bez wyrazistych, krzykliwych akcentów.
-
Inwestuj w naturalne dekoracje (akwaria, kamyki, rośliny doniczkowe).
Źródło: https://favi.pl/produkty/kategoria/wazony
Naturalne materiały to podstawa
Jak już wspominaliśmy, głównym elementem wnętrz w stylu ekologicznym są materiały pochodzące wprost z natury, wśród których – podobnie jak w stylu skandynawskim – króluje drewno. To znajdziemy w meblach, ramach okiennych, drzwiach oraz oczywiście na podłogach. O ile możemy sobie na to pozwolić, meble powinny być wykonane z litego drewna, najlepiej w jego naturalnej, surowej formie. Korzysta się ze wszystkich rodzajów drewna – od buku, orzecha i sosny, przez drzewa owocowe po mahoń. Świetnie sprawdzą się także sprzęty wykonanen z ratanu, bambusa czy liści palmowych, które dodatkową wniosą do wnętrza lekki powiew egzotyki. Wspomiane materiały należą do szybko odnawialnych, a wykonane z nich meble są bardziej przyjazne dla środowiska. W porównaniu z litym drewnem mają także niższą cenę. We wnętrzach aranżowanych w stylu naturalnym często spotykamy również kamień (w formie płytek, gresów lub innych elementów dekoracyjnych), szkło i metal (znów w jego tradycyjnej, kutej formie). Naturalne tkaniny są oczywistością – może tutaj chodzić o niebieloną bawełnę na łóżkach, len w formie zasłon lub poszewek na poduszki oraz wełniane bądź jutowe chodniki. Nie można zapomnieć również o produktach z recyklowanego papieru lub plastiku (to jednak jest jedyna postać plastiku dopuszczalna w ramach tego stylu). Chodzi tutaj przede wszystkim o praktyczne dekoracje w formie najróżniejszych pudeł do przechowywania, misek bądź oryginalnych abażurów lamp.
Paleta barw natury
Przyroda jest doskonałą wskazówką również podczas dobierania kolorów do mieszkania. Podstawę powinny stanowić neutralne tony – w przeciwieństwie do stylu skandynawskiego, styl ekologiczny korzysta jednak z cieplejszych odcieni beżu, brązu i ochry. Z ciemniejszymi typami drewna będą dobrze kontrastować ściany w bieli lub delikatnych pastelowych barwach. Zieleń liści, trawy i mchu, subtelne niebieskoszare tony lustra wody i syte odcienie ziemi świetnie sprawdzą się przede wszystkim na dodatkach i tkaninach. We wnętrzu inspirowanym stylem naturalnym powinniśmy unikać wyrazistych, krzykliwych kolorów, które mogły by naruszyć harmonię wnętrza.
źródło: https://favi.pl/produkty/kategoria/koce-i-pledy
Dekorowanie w stylu naturalnym
Przyroda oferuje mnóstwo możliwości dekorowania i aranżowania wnętrz. Najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem jest umieszczenie roślin doniczkowych wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe.
Oprócz roślin w doniczkach (najodpowiedniejsze będą te z terakoty czy gliny) możesz również przygotować aranżacje ze świeżych kwiatów lub gałązek i umieścić je w szklanych lub ceramicznych wazach. Wybieraj jak najprostsze warianty doniczek lub wazonów – wszystko musi sprawiać wrażenie zaczerpniętego z natury. Ta sama zasada obwiązuje również w przypadku pozostałych dodatków – nie łam sobie główy ich odpowiednim układaniem, kieruj się intuicją i szukaj inspiracji w przyrodzie.Wśród dodatków i akcesoriów, które znajdziemy w każdym naturalnie urządzonym pomieszczeniu, prym wiodą najróżniejsze kosze z wikliny, liści pamowych i trawy morskiej, naczynia z ceramiki lub gliny bądź misy wydrążone w drewnie. Możemy w nich przechowywać owoce, warzywa lub drobne przedmioty, które ciągle musimy mieć pod ręką. Możemy wykorzystać je również jako przedmioty czysto dekoracyjne i ozdobić nimi ścianę w kuchni. W niektórych ekologicznych wnętrzach możemy zauważyć również akwaria lub specjalne dekoracyjne fontanny. To kolejny świetny sposób na wprowadzenie elementu żywej przyrody do Twojego wnętrza.
O tekstyliach już wspominaliśmy. Powinny być wyłącznie z naturalnych materiałów - bawełny, lnu lub wełny. Jeśli chodzi o kolorystykę, najlepiej sprawdzą się stłumione, neutralne odcienie. Dopuszczalne są także subtelne nadruki, oczywiście z motywami zaczerpniętymi ze świata flory i fauny. Te sprawdzą się przede wszystkim na zasłonach lub dekoracyjnych poduszkach.
źródło: https://favi.pl/produkty/kategoria/poduszki-i-poszewki
Co jeszcze możemy wykorzystać?
Jeśli przyroda jest Ci bliska i zaczynasz się przekonywać do stylu ekologicznego, nie musisz od razu planować remontu generalnego. Istnieje wiele sposobów, jak wprowadzić elementy natury do wnętrza domu lub mieszkania. I nie będzie Cię to kosztować nawet złotówki. Wykorzystaj to, co przyroda oferuje Ci za darmo. Oprócz roślin, liści i gałązek, o których już wspominaliśmy, mogą to być na przykład kamienie lub skałki przywiezione z wakacji. Ułóż je w dowolnej konfiguracji na parapecie lub nasyp do prostego szklanego naczynia. Większe kamienie możesz wykorzystać jako przycisk do papieru. Wykorzystaj swoją wyobraźnię!
Podobnie możesz postąpić z pamiątkami z nadmorskiej plaży – muszle, koralowce, rozgwiazdy i piasek będą doskonale wyglądać w szklanych naczyniach lub ramkach na ścianie.
W ramkach możesz umieścić i inne elementy natury – zaprasowane kwiaty i zioła albo kolorowe jesienne liście. Na ścianach będą się świetnie prezentować także obrazki przedstawiające wspominane rośliny – szukaj zwłaszcza tych, które wyglądem nawiązują do starych podręczników botaniki.
źródło: https://favi.pl/produkty/kategoria/dekoracje
Wariacje stylu naturalnego
Mogłoby się wydawać, że styl naturalny najlepiej sprawdzi się we wnętrzach wiejskich domów lub modnych ekologicznych budynków. To tylko część prawdy. Jeśli będziesz się kierować podstawowymi zasadami urządzania wnętrz w tym stylu, świetnie sprawdzi się on również w miejskim lofcie lub niewielkiej kawalerce. Nie zniechęcaj się elementami, których nie jesteś w stanie zmienić. Podłogi, okna i drzwi w nowych mieszkaniach są często instalowane bez konsultacji z właścicielami, a ich wymiana jest niezwykle kosztowna. Zacznij od dodatków i stopniowo wymieniaj większe elementy wyposażenia. Przemalowanie ścian również powinno pomóc.
Ze stylu naturalnego wzięło swój początek kilka innych stylów, które właściwie stanowią jego warianty. W starym wiejskim domu lub domku letniskowym wnętrze będzie miało bardziej rustykalny charakter. Oznacza to, że znajdziemy w nim meble i dodatki nawiązujące do starych tradycji rzemieślniczych. Bardzo popularny jest dzisiaj styl vintage, którego podstawę stanowi swoisty „recykling“ przedmiotów z przeszłości. Dawanie im drugiego życia doskonale wpisuje się w zasady ekologii i troski o środowisko. Ze stylu naturalnego wcale nie musimy rezygnować w mieście. Tutaj dobrze sprawdzi się jego elegancka wersja, która nawiązuje do tzw. „urban chic“, czyli miejskiego stylu życia i mieszkania.
Bez względu na to, czy wybierzesz do swojego mieszkania najczystszą formę stylu naturalnego, czy którąś z jego wariacji, możesz być pewien, że rezultatem zmian będzie przytulne, komfortowe i ciepłe miejsce, w którym odpoczniesz od zgiełku miasta i stresów życia zawodowego.
Jeszcze więcej inspiracji znajdziesz na FAVI – wyszukiwarce mebli i dekoracji, dzięki której w jednym miejscu porównasz ofertę z wielu sklepów intetnatowych.