Wiadomości z Sosnowca

Wczoraj Berlin, dziś Warszawa. Sosnowiecki Teatr Zagłębia zdobywa europejskie stolice

  • Dodano: 2023-09-20 09:45

Teatr Zagłębia szturmem zdobywa europejskie stolice. Po sukcesie na berlińskim Festiwalu Theatertreffen, na który został zaproszony jako jedyny polski teatr, teraz – jako partner i jedyny teatr spoza stolicy – pojawi się na Małej Warszawskiej Jesieni.

Teatr Zagłębia na Europejskim Szlaku Sztuki

Warszawska Jesień jest festiwalem zasłużonym, z ogromną tradycją, czymś w rodzaju świadka historii. Jest to jedyny w Polsce festiwal o randze i skali międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej, przez wiele lat jedyna tego rodzaju impreza w środkowej i wschodniej części Europy. Nikogo więc nie dziwi, że ten odważny, nowatorski, poruszający trudne i aktualne tematy teatr stał się partnerem tego festiwalu.

„I tak, jak do Berlina na Festiwal Theatertreffen zostaliśmy zaproszeni jako jedyny polski teatr, tak teraz – jako partner i jedyny teatr spoza Warszawy – w najbliższą sobotę mamy możliwość zaprezentować swoją najnowszą sztukę „Tajemniczy ogród” w stolicy” – mówi Jacek Jabrzyk zastępca dyrektorki ds. artystycznych.

„Bardzo ważną częścią tego pełnometrażowego spektaklu wyreżyserowanego przez Justynę Sobczyk będzie muzyka autorstwa Wojciecha Błażejczyka” –tłumaczy J. Jabrzyk. Zrealizowany w Teatrze Zagłębia spektakl to swoisty remiks i recykling klasycznego już dzieła. „Nasz spektakl to zaproszenie do świata natury i Krainy Zrozumienia dla dziecięcych trudności radzenia sobie z wyzwaniami, które stawia świat dorosłych i trudna współczesność” – dodaje dyrektor.

Innowacyjne spojrzenie na "Tajemniczy Ogród"

Sięgając po różnorodne środki artystyczne (muzyka współczesna, video art, performance) spektakl przetwarza zawarte w powieści historie i wątki. Podchodzi do nich krytycznie, przygląda się im i temu, jak przez lata zmieniło się nasze podejście do cielesności, do tego, co uznajemy za normę i do przyrody. To „Tajemniczy ogród” zderzony z muzyką, dziecięcą ekspresją i doświadczeniem osób o alternatywnej motoryce. To zaproszenie nie tylko do odkrywania barwnego, bogatego, różnorodnego krajobrazu. W nowo odkrytym tajemniczym ogrodzie chcemy się wspólnie bawić – i zmieniać go według własnych zasad.

Premiera spektaklu „Tajemniczy ogród” odbywa się w ramach 13. Festiwalu Muzyki Współczesnej dla dzieci Mała Warszawska Jesień.  Partnerami projektu są Teatr Rozrywki oraz Festiwal Mała Warszawska Jesień.

Sosnowiecka premiera odbędzie się tydzień później, w sobotę 29 września.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również