Wiadomości z Sosnowca

Ustalenia Rzecznika Praw Pacjenta ws. nieprawidłowości na SOR-ach i izbach przyjęć

  • Dodano: 2019-09-05 13:30, aktualizacja: 2019-09-06 08:52

Rzecznik Praw Pacjenta zakończył postępowania wyjaśniające dotyczące nieprawidłowości mających miejsce na szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć szpitali z województwa śląskiego.

Rzecznik wszczął postępowania po serii bulwersujących wydarzeń, do których doszło wiosną w szpitalach w Sosnowcu, Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach, Zawierciu i Dąbrowie Górniczej. Dwaj pacjenci zmarli. Wcześniej wiele godzin czekali na pomoc w izbach przyjęć.

W postępowaniach badano realizację prawa pacjentów do natychmiastowego udzielenia świadczeń zdrowotnych, ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia oraz prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością.

W każdej z wymienionych spraw stwierdzono naruszenie tych praw. Rozstrzygając te sprawy Rzecznik Praw Pacjenta, opierał się także między innymi na opiniach, sporządzonych przez ekspertów z zakresu medycyny - czytamy w komunikacie RPP.

Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził nieprawidłowości w sprawie 39-latka, który z siną i opuchniętą nogą trafił do izby przyjęć w sosnowieckim Szpitalu Miejskim.

Przypomnijmy, że w dniu 18 marca 2019 r. na Izbie Przyjęć Miejskiego Szpitala w Sosnowcu ok. 10.30 stawił się 39-letni pacjent ze skierowaniem od lekarza POZ w trybie pilnym. Pacjent miał opuchniętą i siną nogę od kolana w dół. Na Izbie Przyjęć Szpitala, po przeprowadzeniu procedury segregacji medycznej, otrzymał opaskę z kolorem zielonym. Co oznaczało, że na pomoc będzie musiał czekać powyżej 4 godzin. Z relacji rodziny pacjenta wynikało, że z nogi sączył się płyn z krwią. Około godz. 12.00 pacjent miał przejść badania drożności żył. W ciągu kolejnych godzin oczekiwania w Szpitalu stan pacjenta się pogarszał. Pacjent tracił równowagę, wymiotował. Około godz. 19.20 do pacjenta został skierowany lekarz psychiatra, który miał stwierdzić, że potrzebuje on natychmiastowej pomocy lekarskiej. Następnie pacjent stracił przytomność. Był kilkukrotnie reanimowany. Po godz. 21.00 do pacjenta wezwano zespół ratownictwa medycznego. Pacjent zmarł na Izbie Przyjęć Szpitala ok. godziny 22.00.

Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził następujące nieprawidłowości:

  • Przy przyjęciu na Izbie Przyjęć Szpitala pacjent nie został w sposób właściwy zbadany. Pacjentowi zlecone zostało wyłącznie badanie USG Doppler celem weryfikacji rozpoznania lekarza POZ. Nie wykonano na tym etapie badań CRP, morfologii, D-dimerów celem całości diagnostyki choroby zakrzepowej żył. Gdyby tak postąpiono, komplet badań wskazujących na sepsę personel medyczny miałby znacznie szybciej;
     
  • Uzyskane w toku udzielania pacjentowi świadczeń zdrowotnych korzystne wyniki badań diagnostycznych (wykluczające istnienie zakrzepicy oraz urazu lewej kończyny dolnej), spowodowały impas decyzyjny co do wykonania innych badań diagnostycznych i dalszego postępowania z pacjentem. Zlecenie na wykonanie badań wydał dopiero dyżurny lekarz Izby Przyjęć o godz. 15.20. Wyniki badań krwi wykazały wysoki poziom białka ostrej fazy: CRP oraz niski poziom sodu: Na.
     
  • Powyższe wyniki biochemiczne krwi nie zostały jednak w sposób pełny wzięte pod uwagę w dalszym procesie leczniczym. Pacjenta dalej konsultowano – ortopedycznie, internistycznie oraz psychiatrycznie, zamiast wdrożyć właściwie leczenie szpitalne;

Stan zdrowia pacjenta podlegał ocenie kilku lekarzy, przeprowadzano kolejne konsultacje. Nie wdrożono jednak właściwego leczenia.

Poszczególne czynności powinny zostać wykonane znacznie szybciej. Natomiast już uzyskane wyniki badań i informacje nie doprowadziły do przyjęcia pacjenta i rozpoczęcia właściwego leczenia szpitalnego (lub szybszego przekazania pacjenta do innego podmiotu leczniczego). Niezasadnie przedłużająca się diagnostyka oraz brak nadzoru (koordynacji) i decyzji co do leczenia pacjenta doprowadziły do tego, że nie uzyskał on natychmiastowych świadczeń zdrowotnych ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia, z uwzględnieniem dostępnych w danym momencie możliwości diagnostycznych i wyników badań - czytamy w komunikacie RPP.

Warto przypomnieć również, że 22 lipca Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił wyniki prowadzonych kontroli w oddziałach ratunkowych szpitali w woj. śląskim. Przyglądano się pracy pięciu placówek:

  • Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego,
  • połączonych szpitali w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim,
  • Szpitala Powiatowego w Zawierciu,
  • Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej
  • oraz Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Nieprawidłowości wykazano w czterech lecznicach. Pośród nich była sosnowiecka placówka! Na Sosnowiecki Szpital Miejski nałożono 40 tys. zł kary.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również