Wiadomości z Sosnowca

Trendy w e-nauce w przyszłości wg. Preply.com

  • Dodano: 2016-08-18 13:45

Przyszłość edukacji jest ściśle związana z rozwojem nowych technologii i dostępu do internetu. Poprzez upowszechnienie internetu staliśmy się bardziej wygodni. Co więcej internet otworzył przed nami wiele możliwości, również w zakresie edukacji. Jeszcze nie tak dawno chcąc uczyć się japońskiego, czy szwedzkiego musieliśmy być zdani na monopol nielicznych szkół w kraju, obecnie nauka japońskiego nie stanowi problemu, kiedy możemy uczyć się zdalnie. Z e-nauki korzysta coraz więcej szkół i uczelni oferując fora dla uczniów budujące społeczność, jak również udostępniając materiały szkoleniowe, w tym prezentacje zagadnień, zestawy ćwiczeń, testy i wykłady w formie audio, wideo.

Wiele uczelni wprowadza możliwość  e-studiowania z możliwością zdawania egzaminów.

Być może za kilka, czy kilkanaście lat będzie to podstawowy sposób studiowania. Technicznie już dziś nie ma przeszkód w nauce wyłącznie przez internet. Pewne opory budzi jedynie dostęp do praktyk i doświadczeń.  Zapewnienie dwustronnej komunikacji online na żywo stało się przełomowym momentem w rozwoju edukacji. Coraz ciekawsze i bardziej atrakcyjne, rozbudowane, zindywidualizowane pomoce dydaktyczne to kolejny atut e-nauki. Z szybkiego dostępu do wiedzy, lektur, źródeł w formie e-booków, skanów i multimediów korzystają już nie tylko uczniowie i studenci, ale także zespoły badawcze. Przybywa projektów naukowych, które bazują na współpracy internetowej, skupiając naukowców z różnych regionów świata w jednym projekcie, co nie byłoby możliwe w klasycznym podejściu do nauki. Co za tym idzie e-nauka odnosi się nie tylko do edukacji szkolnej, ale i nauki, jako takiej. Obejmuje zasięgiem wszystkie jej dziedziny od informatyki przez medycynę, aż po inżynierię, lingwistykę itd. Chcąc być trendy trudno jest pominąć e-naukę.

Edukacja online spełnia oczekiwania coraz szerszego kręgu odbiorców, począwszy od najmłodszych, przez młodzież, studentów, aż po dorosłych. Wyraźnym trendem w nauce XXI wieku jest przeniesienie procesu edukacji do wirtualnego świata online. Ucząc się zdalnie możemy uczyć się kiedy i gdzie chcemy, a to oznacza brak barier w dostępie do wiedzy, jak i możliwość podjęcia nauki, nawet wówczas, kiedy nie jesteśmy dyspozycyjni, mamy niewiele czasu, zwłaszcza w porach nietypowych. Nauce służą zarówno powstające platformy edukacyjne, jak i serwisy naukowe i edukacyjne, aplikacje mobilne. Duży wkład w e-naukę ma blogosfera z tysiącami blogów tematycznych, często omawiających wybrane zagadnienia w sposób bardzo czytelny, przyjazny, od strony praktycznej. To właśnie w blogach znajdziemy szereg ciekawostek, faktów, które trudno jest znaleźć w podręcznikach i książkach. Pomocne w nauce bywają również streszczenia i kompendia wiedzy w pigułce, towarzyszące im pakiety zadań powtórkowych, testy sprawdzające itp. W zależności od tego, czego chcemy się uczyć i w jakim celu, w jakim tempie możemy dopasować odpowiednie pomoce naukowe. Korzystanie z pomocy w internecie, nauka wespół z innymi internautami, jak również samodzielność i niezależność w planowaniu i realizowaniu nauki to przejaw współczesnego okresu rozkwitu e-nauki.

Przeczytaj też: http://www.edulider.pl/edukacja/edukacja-xxi-wieku-najnowsze-trendy

Równie wyraźnie odznacza się trend do nauki poprzez doświadczenie i praktykę

Nie w każdej dziedzinie doświadczenia są możliwe do zrealizowania i nabycia w warunkach domowych, samodzielnie, jednak wszędzie tam, gdzie praktyka jest możliwa warto z niej skorzystać mnożąc okazje do nabywania doświadczeń. Nie rzadko nauka poprzez praktykę to niesamowita przygoda, tak jest w przypadku nauki języków obcych przez zanurzenie, używanie języka, jak i w przypadku programowania, tworzenia stron www itp. To nauka praktycznych umiejętności przezywa rozkwit i jest wyjątkowo w cenie.  Z uwagi na to przemija zafascynowanie podręcznikami, słownikami, czy mapami, liczą się zajęcia w terenie, obcowanie z ludźmi, czerpanie wiedzy z cudzych doświadczeń. Dyplomy i certyfikaty uczelni tracą na znaczeniu w zestawieniu z rzeczywistymi umiejętnościami. Dodatkowo zauważyć można trend do nauki przez całe życie. Z oferty edukacyjnej korzystają już nie tylko dzieci, uczniowie, młodzież, ale również osoby w sile wieku, w wieku starszym, podeszłym, wszyscy. Oferta edukacji online jest bardzo bujna, by zadowolić każdą grupę odbiorców powstają rozliczne kursy, cykle szkoleń i wykładów w ramach samodoskonalenia się. Zapisać można się na uniwersytet trzeciego wieku, jak i posłać przedszkolaka na uniwersytet dziecięcy. Trend ten prowokuje do odkrywania w sobie potencjału wiedzy jak i naturalnej ciekawości ludzkiej. Zaspokajając potrzebę samorealizacji placówki dydaktyczne coraz częściej operują ofertą online. Prócz rozszerzenia wiedzy zapewniają także pomoc w trudnościach w nauce poprzez indywidualne konsultacje, korepetycje i terapie specjalistyczne. W sieci skorzystać można z konsultacji logopedycznej, pedagogicznej, jak i realizować zajęcia wyrównawcze.

Poznaj Preply: https://preply.com/pl/Sosnowiec/korepetycje-z-angielskiego

Kolejnym z trendów przyszłości edukacji jest różnorodność dziedzin i specjalizacji nauki

Nie sięgamy już po naukę biologii ale precyzujemy swój krąg zainteresowań ograniczając się na przykład do bioinżynierii. Co za tym idzie podkreślić warto, iż coraz więcej dziedzin wiedzy przenika się ze sobą wzajemnie. Widać to zjawisko przede wszystkim na przykładzie przedmiotów ścisłych, gdzie fizyka i matematyka są niemalże nierozerwalne, podobnie jak chemia z biologią, czy chemia z fizyką. Co więcej nowe technologie oraz szeroko rozumiana informatyka mnoży wąskie specjalizacje zawodowe, jakie dotąd nie istniały.  W odpowiedzi na zapotrzebowanie rozwijają się dziedziny e-nauki w obszarze bezpieczeństwa internetowego, rozwoju usług online, marketingu w sieci itd.

Aktualnym trendem w nauce jest wszechstronność. Poza wyborem specjalizacji, większość z nas rozwija swoją wiedzę wszechstronnie osiągając duże wtajemniczenie w wielu, często bardzo różnych branżach i dziedzinach nauki. Odpowiedzialny jest za to dostęp do wiedzy i szybkość sięgnięcia po informacje, będące na wyciągniecie ręki. Niemal wszystko dostępne jest w sieci, wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarce, by uzyskać odpowiedź na nurtujące nas pytanie, czy wątpliwość.

Wyraźnym trendem, który przybiera na sile z dnia na dzień jest poza multimedialną nauką online, nauka z pomocą nauczyciela, nie programu, a poprzez bezpośredni kontakt z nauczycielem. Przełomem w popularności edukacji online było wykorzystanie możliwości połączenia Skype do nauki. Dzięki komunikatorowi mamy możliwość uczyć się w czasie rzeczywistym z dowolnym nauczycielem na świecie. Zapewnia to większa efektywność nauki, jak i komfort dla ucznia. Dotąd brakowało wielu użytkownikom dwustronnej komunikacji, która umożliwiły lekcje przez Skype. Nie muszą być one podstawową formą nauki, ale uzupełnieniem, wzbogaceniem i urozmaiceniem procesu nauczania zdalnego.

Przeczytaj też: http://www.fpiec.pl/10-powod-oacute-w-dla-kt-oacute-rych-edukacja-online-to-przyszłość

Wciąż trwający trend do nauki języków obcych ma swe uzasadnienie w umiędzynarodowieniu wiedzy. Korzystając z różnych źródeł online, jak i pomocy, doświadczeń innych użytkowników nie rzadko potrzebujemy do swobodnej komunikacji umiejętności językowych. Stąd też trend do nauki języków wciąż nie słabnie, a wręcz przeciwnie umacnia się.Przyszłość e-nauki i e-edukacji zapowiada się obiecująco, niemniej nie wszystkie innowacje się sprawdzają  przyjmują, czego przykładem są e-kursy tracące na znaczeniu na rzecz e-korepetycji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.