Wiadomości z Sosnowca

Szkolenie z pierwszej pomocy - poznaj teorię i zastosuj ją w praktyce!

  • Dodano: 2019-10-21 14:45, aktualizacja: 2020-05-08 10:36

Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej wymaga od świadków zdarzenia odpowiedniej motywacji, a także wiedzy. Muszą oni zadbać o bezpieczeństwo nie tylko poszkodowanej osoby, ale również swoje własne. Jest to absolutna podstawa poruszana na samym wstępie szkolenia z pierwszej pomocy. 

Szkolenie z pierwszej pomocy – co poza resuscytacją?

Większość osób myśląc o szkoleniu z pierwszej pomocy wyobraża sobie zajęcia wyłącznie z resuscytacji. Oczywiście jest ona jednym z głównych elementów takich kursów, ale nie jedynym. Ma to związek z tym, że nie zawsze jest ona potrzebna do uratowania czyjegoś zdrowia lub życia. Bardzo często wystarczy odpowiednio zabezpieczyć miejsce wypadku, jak i samego poszkodowanego. Ułożenie w bezpiecznej pozycji bocznej ustalonej lub przeciwwstrząsowej jest niezwykle istotne. Dzięki nim można uniknąć prawdopodobieństwa zachłyśnięcia się np. wymiocinami przez poszkodowanego. W tym momencie jest już najwyższy czas na wykonanie telefonu alarmowego. Najlepiej jednak jeśli wykonuje go inna osoba niż ta bezpośrednio pracująca przy osobie poszkodowanej. Dlaczego? Otóż wówczas jest szybszy czas reakcji na kilku polach. Nie od dziś wiadomo, że każda minuta jest cenna jeśli chodzi o ratowanie ludzkiego życia. Jednak za najistotniejsze uznaje się pierwsze cztery, które są nawet zwane złotymi minutami. W trakcie ich trwania należy wykonać jak najwięcej czynności, które mogą realnie wpłynąć na dalsze losy osoby poszkodowanej.

Szkolenie z pierwszej pomocy – rany i urazy

Jak widać z powyższego tekstu resuscytacja jest tylko jednym z elementów pomocy przedmedycznej. Szkolenie z pierwszej pomocy obejmuje jeszcze inne zagadnienia. Poza organizacją pracy własnej jak i zgromadzonych gapiów kursanci nauczą się także jak opatrywać rany i rozpoznawać urazy, w tym także złamania. Niestety w wypadkach komunikacyjnych bardzo często dochodzi do różnego rodzaju pęknięć, czy złamać. Właśnie dlatego niezbędna jest wiedza ratujących w tym zakresie. Przenoszenie osoby poszkodowanej może być niezwykle niebezpieczne, gdy doszło do takich uszkodzeń, w tym także urazów kręgosłupa. Dlatego też szkolenie z pierwszej pomocy uczy jak odpowiednio przeanalizować stan ofiary. Instruktorzy np. z https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/ przy pomocy nie tylko teorii, ale również praktyki (scenki) nauczą swoich kursantów jak zdiagnozować i zabezpieczyć rany i urazy. Nie ulega wątpliwości, że osoby, które się tego podejmą muszą wziąć na siebie ogromną odpowiedzialność. Na szczęście polskie prawo chroni ich i daje przyzwolenie na takie działania. O tym nie wolno zapominać. Tak jak i o tych cennych czterech pierwszych minutach od wypadku. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.