Spawanie jest jedną z najskuteczniejszych metod łączenia metali na stałe. Zapewnia stabilną konstrukcję, dużą wytrzymałość i zabezpiecza przed nieuprawnionym demontażem. Wyjaśniamy, na czym polega spawanie konstrukcji stalowych i gdzie najczęściej się je wykonuje.
Spawanie konstrukcji stalowych i inne rodzaje spawów – różnice
Spawanie kojarzy się z dość nowoczesnymi urządzeniami, potocznie zwanymi spawarkami. Istotą tej techniki łączenia materiałów jest łączenie na gorąco topliwych materiałów, najczęściej metali. Ze względu na bardzo wysokie temperatury, konieczność wykorzystania odpowiednich narzędzi i wiedzy, zawód spawacza jest ceniony przez pracodawców i dość dobrze płatny.
Spawanie konstrukcji stalowych technologicznie przypomina inne prace spawalnicze, natomiast główna różnica tkwi w skali. Zespawanie ze sobą dwóch niewielkich kawałków metalu jest względnie proste, szczególnie, gdy nie są to ważne konstrukcyjnie elementy poddawane ogromnym naciskom. Natomiast spawanie konstrukcji takich, jak platformy wiertnicze czy elementy architektoniczne jest pracą nie tylko ciężką, ale także wymagającą ogromnej staranności.
Spawanie konstrukcji stalowych w architekturze
Spawanie znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle produkcyjnym. Bardzo często spawa się konstrukcje stalowe stosowane jako elementy architektoniczne, takie jak schody czy fragmenty konstrukcji budynków i hal przemysłowych. Najczęściej są to elementy ukryte przed warunkami atmosferycznymi, znajdujące się wewnątrz budynków. Spawane konstrukcje stalowe bywają jednak stosowane także tam, gdzie liczy się bezpieczne łączenie i jak najniższa waga struktury. Przykładem takich konstrukcji są mosty - ciekawostką jest, że pierwszy na świecie spawany most drogowy powstał w Polsce, w Maurzycach w 1929 roku.
Ze względu na konieczność odpowiedniej organizacji prac i wykorzystywania ciężkiego sprzętu, spawaniem konstrukcji stalowych zajmują się duże, doświadczone firmy, takie jak https://sbg.barosz.pl/produkty/konstrukcje. Szczególnie te największe i najbardziej obciążone konstrukcje wymagają dobrych wykonawców – w końcu zależy od nich bezpieczeństwo użytkowników.