Wiadomości z Sosnowca

Siódmy oddział sosnowieckiego żłobka już otwarty

  • Dodano: 2020-02-11 11:45, aktualizacja: 2020-02-11 18:16

Setka maluchów znalazła opiekę w nowym oddziale Żłobka Miejskiego w Sosnowcu.

To prawdopodobnie największa placówka w województwie śląskim.

Całkowity koszt modernizacji budynku przy ulicy Suchej 23, wraz z wyposażeniem, wyniósł ponad 4,5 mln zł

Nowy oddział powstał m.in. dzięki funduszom, które miasto otrzymało w ramach programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Maluch+”.

Warto w tym miejscu podkreślić, że miasto na adaptacje budynku pozyskało największą w województwie śląskim dotację. Pozostałe fundusze pochodzą z kasy miasta.

Oprócz dostosowania budynku, w ramach otrzymanych środków zostały kupione łóżeczka i leżaki z materacami, przewijaki, pościel, śliniaki, a także meble, zabawki i pomoce dydaktyczne dla dzieci. Dodatkowo z budżetu miasta przekazane zostały fundusze na dalsze wyposażenie żłobka – podkreśla Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta ds. funduszy zewnętrznych, polityki społecznej i komunalnej.

Budynek został przebudowany i dostosowany do potrzeb dzieci w wieku do lat 3. Utworzono nowe sale, toalety, kuchnie, szatnie, nowy hol wejściowy wraz z wózkownią, dobudowano windę, umożliwiając tym samym dostępność pomieszczeń dla osób z niepełnosprawnością. Przed budynkiem wydzielono miejsca parkingowe, nowy plac zabaw. Powstał także taras dla najmłodszych dzieci. W całym budynku został wykonany remont instalacji wewnętrznych.

Wliczając środki z budżetu miasta oraz dotację z programu „Maluch+”, w latach 2016-2020, na modernizację budynków oraz wyposażenie nowych oddziałów Żłobka Miejskiego wydano ponad 10 milionów złotych.

- Jestem mile zaskoczony tym, jak wygląda ten żłobek po remoncie. Program Maluch+ jest jednym z ważniejszych programów rozwoju rodziny. Są też środki na funkcjonowanie żłobka, a z tego co wiem, już aplikujecie Państwo o fundusze na kolejną placówkę. Warto oczywiście podziękować samorządowi. Pieniądze są, ale musi być też grupa ludzi, która podejmie się pracy i odpowiedzialności – powiedział Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Nowy 7-oddziałowy żłobek pomieści 100 dzieci. Dwa oddziały będą przeznaczone dla dzieci młodszych w wieku 20 tygodni - 1,5 roku życia, a pięć będzie dla dzieci starszych w wieku 1,6-3 lat. Nowy oddział żłobka zmniejszy niemal o połowę liczbę rodzin oczekujących na objęcie dziecka opieką żłobkową w Sosnowcu.

W 2014 roku w miejskich placówkach było zaledwie 232 miejsca. Cztery lata później  było ich już 331. Staramy się w taki sposób lokować poszczególne oddziały Żłobka Miejskiego, by rodzice nie musieli wozić swoich pociech z jednego końca miasta na drugi. Dlatego powstał m.in. oddział w Juliuszu i Zagórzu. Co ciekawe, wcześniej w Zagórzu – mimo, że to najludniejsza dzielnica miasta – nie było ani jednego oddziału żłobka. Ostatnie dwa lata to największy wzrost liczby miejsc. W tej chwili po otwarciu oddziału przy ulicy Suchej możemy pochwalić się 478 miejscami w Żłobku Miejskim i klubikach dziecięcych – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

To nie koniec, ponieważ miasto właśnie otrzymało kolejne dofinansowanie (1,5 mln zł) na utworzenie ósmego już oddziału w Maczkach (ulica Skwerowa). Placówka powstanie do końca tego roku. Po otwarciu oddziału liczba miejsc dla najmłodszych wzrośnie do 538.

Miasto wspiera również pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych na terenie Sosnowca. To sprawia, że w mieście powstało kilka kolejnych niepublicznych żłobków. W 2014 roku w żłobkach niepublicznych opiekę mogły znaleźć zaledwie 104 maluchy. Na koniec 2019 roku były to już 624 miejsca. Wzrost liczby miejsc był możliwy dzięki dopłacie pobytu dziecka w żłobku niepublicznym z kasy miasta w kwocie 500 zł.

Ostatnim akcentem wsparcia rodziców jest program „Mogę wszystko - projekt godzenia ról społecznych z zawodowymi” czyli dopłata do niani. To pozwoliło zapewnić opiekę 23 maluchom.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również