Wiadomości z Sosnowca

Fizjoterapia kobiet w ciąży - jak przebiega?

  • Dodano: 2019-01-31 12:45, aktualizacja: 2019-01-31 15:50

Ciąża to czas, w którym warto przygotować organizm do porodu i połogu. Można to zrobić, wybierając się na zajęcia do fizjoterapeuty, który pomoże rozciągnąć mięśnie, zwiększyć ruchomość stawów i mięśni oraz utrzymać odpowiednią kondycję. Ćwiczenia uśmierzają również popularne dolegliwości bólowe przyszłych mam.

Jakie kobiety najczęściej pojawiają się u fizjoterapeuty?

Do fizjoterapeuty najczęściej przychodzą te przyszłe mamy, które cierpią na ból odcinka szyjnego i lędźwiowego, ale też na rozejście mięśnia prostego brzucha lub na nietrzymanie moczu. To pierwsza z grup, które pojawiają się u specjalisty. Z roku na rok do fizjoterapeuty przychodzi jednak coraz więcej kobiet, które są świadome wysiłku, który czeka je podczas porodu i w okresie połogu, dlatego chcą się dobrze przygotować do tego intensywnego czasu. W ten sposób mogą lepiej przejść poród, bardziej ochronić krocze i szybciej wrócić do pełni sił. Warto pamiętać, że przed wizytą u fizjoterapeuty lepiej zapytać lekarza prowadzącego ciążę, czy ani kobiecie, ani dziecku nie zagrozi dodatkowy wysiłek. Każdy przypadek jest inny.

Dlaczego warto korzystać ze wsparcia fizjoterapeuty w ciąży?

Fizjoterapia łagodzi ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym i odcinku szyjnym. Specjalista dokona oceny mięśnia prostego brzucha. Można to zrobić również samemu – jeśli na wysokości pomiędzy linią biustu a pępkiem, na środku brzucha, da się wyczuć pod palcami dużą przerwę, świadczy to o rozejściu się mięśnia prostego brzucha. Może też wyrównać napięcie w obszarze lędźwiowo-krzyżowym poprzez odpowiednio wykonaną terapię manualną. Co więcej, może także zrównoważyć napięcie tkanek górnych i powięzi klatki piersiowej oraz mięśnie szyi, w tym mięsień czworoboczny grzbietu. W ten sposób przyniesie ulgę pacjentce zmagającej się z powracającymi bólami różnych odcinków kręgosłupa oraz znormalizować dysfunkcje odcinka szyjnego kręgosłupa. Warto pamiętać, żeby wybierać się wyłącznie do zaufanych fizjoterapeutów, którzy dobrze znają się na swojej pracy, a stosowane techniki dopasowują każdorazowo do potrzeb konkretnej ciężarnej pacjentki.

Więcej informacji i porad można znaleźć na stronie internetowej SprawdzonyFizjoterapeuta.pl.

Jakie ćwiczenia warto wykonywać po porodzie?

Ćwiczenia należy rozpocząć już w pierwszej dobie po porodzie. W przypadku porodu naturalnego jest to już 7-10 godzin po porodzie, natomiast w przypadku cesarskiego cięcia należy odczekać nieco dłużej i przystąpić do ćwiczeń po 24 godzinach. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, warto nie zwlekać z ich rozpoczęciem przez kolejne dni – proces ściągnięcia tkanek zamyka się bowiem około 6 tygodni po porodzie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.