Wiadomości z Sosnowca

Czy można zmienić się z introwertyka w ekstrawertyka?

  • Dodano: 2018-12-28 12:30

Każdy z nas charakteryzuje się pewnym typem osobowości. Wśród 4 najpopularniejszych typów, są te wyznaczone przez Hipokratesa – sangwinik i choleryk oraz flegmatyk i melancholik. Dwa pierwsze zaliczają się do osobowości ekstrawertycznych, a pozostałe do introwertycznych. Którym typem jesteś i czy można zmienić się z introwertyka w ekstrawertyka?

Introwertyk

Statystyki pokazują, że w społeczeństwie jest od 30 do 50 % introwertyków. Jakie są typowe cechy dla tego typu osobowości? Przede wszystkim introwertycy są skoncentrowani na swoim wnętrzu, często się izolują od reszty społeczeństwa i bardzo dobrze czują się w samotności. Powściągliwy, spokojny i opanowany flegmatyk to pierwszy rodzaj introwertyka. Flegmatyk jest cierpliwy, raczej cichy, ale dowcipny i życzliwy. To bardzo dobry słuchacz, który lubi obserwować ludzi, jest troskliwy i opiekuńczy. Flegmatyk może być nielubiany, ponieważ nie jest skłonny do okazywania entuzjazmu. Zdecydowanie nie lubo zmian, może sprawiać wrażenie leniwego – potrzebuje silnego bodźca, by zacząć działać. Jest też bardzo uparty. Drugim rodzajem introwertyka jest melancholik – pesymista pełen skrajności. Posiada zdolność do analitycznego myślenia, jest zdeterminowany, ale jednocześnie ma twórczą duszę. Wierny i lojalny słuchacz, który potrafi pocieszyć. Problemem melancholika jest jednak skłonność do depresji i zmian nastroju. Może mieć też problemy z samooceną, jest nieufny i przewrażliwiony.

Ekstrawertyk

Energię do życia czerpie z otoczenia. Tak jak w przypadku introwertyka, możemy wyróżnić dwa typy: sangwinika i choleryka. Sangwinik to prawdziwa dusza towarzystwa. Świetnie odnajduje się w grupie, lubi być w centrum zainteresowania i ma niewątpliwy dar przyciągania do siebie ludzi. Jest gadatliwy, zabawny i spontaniczny. Ma jednak słomiany zapał – trudno doprowadzić do końca rozpoczęte zadania. Ma też problem z prawdomównością, ponieważ często mocno koloryzuje swoje opowieści, odbiegając tym samym od prawdy. Często też przerywa swoim rozmówcom, ponieważ ma silną chęć opowiedzenia swojej historii. Choleryk jest urodzonym przywódcą, jest dynamiczny i aktywny. Lubi zmiany, jest uparty i zdecydowany w działaniu. Jest niezależny i samowystarczalny, ale potrzebuje przyjaciela. Choleryk jest przekonany o swojej sile i racji.

Życie zawodowe

Każdy z typów osobowości cechuje się pewnym zachowaniem w życiu zawodowym. W pracy flegmatyk jest solidny, jest dobrym mediatorem i pomaga w rozwiazywaniu konfliktów, jednak nie wykazuje większej inicjatywy. Lubi rutynowe czynności i pracę pod nadzorem, dlatego dobrze sprawdza się na stanowiskach administracyjnych. Melancholik bardzo dobrze podporządkowuje się regulaminom, a jego otoczenie jest bardzo dobrze zorganizowane. W pracy ceni sobie ciszę i spokój, woli pracować w pojedynkę. Lubi wykresy, schematy i tabelki.

Ekstrawertycy w życiu zawodowym są bardziej twórczy. Choleryk lubi kierować, źle znosi sprzeciw. Jest pracoholikiem, który nie potrafi oderwać myśli do pracy. Lubi wykazywać się inicjatywą, ale ma bardzo duże wymagania zarówno do siebie samego, jak i do pozostałych pracowników. Sangwinik świetnie sprawdzi się w roli sprzedawcy – jego towarzyskie usposobienie bardzo się przydaje. Jest elastyczny, świetnie dogaduje się ze współpracownikami i ceni sobie pracę w innymi ludźmi.

Zmiana z introwertyka na ekstrawertyka

Powszechnie funkcjonuje błędne przekonanie, że introwertycy są nieśmiali. Ich dystans nie wynika jednak z nieśmiałości, lecz z faktu, że lubią pracować indywidualnie i dobrze czują się w swoim towarzystwie. Czy warto zmieniać się z jednego typu osobowości w drugi? Nie. Każdy z nas ma pewne cechy charakteru, które odróżniają nas od reszty społeczeństwa. Nie uda nam się zmienić w 100% osobowości, ale można szlifować pewne umiejętności, które mogą np. ułatwić nam prace czy nawiązanie relacji z innymi ludźmi. Zmiana na siłę absolutnie nie ma sensu.

Kursy i szkolenia

Na pewno w rozwoju pewnych kompetencji pomogą szkolenia. Jeśli mamy problem z komunikacją interpersonalną, możemy zapisać się na kurs, który pomoże nam przełamać pewne bariery i otworzyć się na innych ludzi. Warto również wybrać szkolenia z wygłaszania prezentacji publicznych. Jeśli mamy problem z organizacją pracy, wybierzmy kurs zarządzania czasem. Jeśli nie mamy oszczędności na taki cel, a koniecznie chcemy odbyć kurs w szybkim czasie, z pomocą mogą przyjść pożyczki online np. https://proficredit.pl/. Dzięki takiemu wsparciu finansowemu będziemy mogli zdobyć cenne umiejętności. Pożyczki online często mogą być spłacane w ratach, co jest bardzo wygodne. Pożyczki online mogą nam pomóc, ale należy pamiętać o terminowej spłacie. Takie szkolenia na pewno pomogą nam rozwinąć się, ale musimy pamiętać, że zmiana na siłę absolutnie nie ma sensu. Nie każdy musi być lew parkietu czy duszą towarzystwa.

Komentarze (7)    dodaj »

  • Ala korczak

    Jestem introwertczka i mam najlepsza przyjaciolke. Ona ma tez inna pacze przyjaciol z ktorymi mam normalne relacje. Wydaje sie byc mega fajni ale koedy tylko wsrod nich jestem marze by wrococ do domu. Po kazdej takiej akcji kluce sie z przyjaciolka o to ze ją i jej paczke „olewam”, a ja poprostu za malo lubie ludzi zebym czula sie tam przyjemnie nawet gdy chce zeby tak bylo

  • Giu

    Ja jestem introwertykiem i pesymistą i szczerze... Nie jestem z tego zadowolony. Gdy tylko wpadam w jakieś towarzystwo to mam ochotę jak najszybciej się z niego wyrwać. Mógłbym latami siedzieć w samotności i nic by mi nie było. Na dodatek nic mi się nie udaje. Po prostu nie lubię swojego życia... Żałuję, że nie jestem ekstrawertykiem i optymistą............

  • Ona

    Introwertyk najgorsza wada świata utrudnia całe życie wszedzie potrzeba ludzi komunikatywnych otwartych do ludzi introwertyk ma całe życie pod górę w pracy w znalezieniu partnera czy znajomych

  • Wi

    Mam tak samo

  • Jake

    A w Sosnowcu to nawet w to nie wnikajcie xDDDDDD

  • Jake

    Zmiana z introwertyka na ekstrawertyka to jak zdjąć drogie najki cichobiegi i założyć laczki kubota. Introwertyk może stać się ekstrawertykiem. Ekstrawertyk nigdy nie da rady zostać introwertykiem.Dziękuję za uwagę. xD

  • Ebe

    Ebe

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.