Wiadomości z Sosnowca

26 nowoczesnych pracowni dla sosnowieckich szkół

  • Dodano: 2024-09-05 09:15

11 milionów złotych przeznaczy miasto na stworzenie 26 pracowni w kilku sosnowieckich szkołach. Wśród nich zobaczymy m.in. pracownię geodezyjną, spawalniczą czy prosektorium z salą zabiegową. Szkolnictwo zawodowe w Sosnowcu w zdecydowanej większości skupione jest wokół dwóch Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego i właśnie w tych dwóch ośrodkach do końca 2026 roku powstaną nowoczesne pracownie.

Modernizacje i remonty w placówkach edukacyjnych

Projekt przewiduje remont i modernizację oraz wyposażenie pracowni zawodowych w trzech placówkach edukacyjnych wchodzących w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Największe zmiany czekają Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska przy ulicy Legionów, ponieważ prace będą dotyczyły nie tylko stworzenia pracowni, ale również dostosowania budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Przebudujemy kilkanaście sal, w których powstaną trzy profesjonalne pracownie projektowania grafiki komputerowej i druku cyfrowego, stworzymy pięć pracowni logistyki, dwie pracownie elektryczne i jedną energetyczną oraz geodezyjną. Utworzymy również salę terapeutyczną, w której specjaliści będą wspomagać naukę, komunikację i zapewniać wsparcie pedagogiczno-psychologiczne dla uczniów z różnymi niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dużym wyzwaniem będzie budowa w budynku Technikum nr 6 windy, przebudowane zostaną sanitariaty wraz z dostosowaniem dla osób z niepełnosprawnościami. Z kolei w Technikum nr 5 Samochodowo-Mechatronicznym przy Kilińskiego zostanie przeniesiony plac manewrowy.

– Mamy szkolny ośrodek szkolenia kierowców, mamy samochody i wykwalifikowaną kadrę. To nam pozwala na przygotowanie uczniów w ramach lekcji do przyszłego egzaminu – tłumaczy Michał Waśniewski, wicedyrektor CKZiU przy ul. Kilińskiego.

W tej placówce zmodernizowana i doposażona zostanie również pracownia spawalnicza, będzie też sala terapeutyczna.

– Zmiany czeka także budynek Technikum nr 4 Transportowego. Ta szkoła już może pochwalić się całym nowym pawilonem, w którym uczniowie zdobywają wykształcenie na kierunkach technik transportu kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik eksploatacji portów i terminali, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik spedytor, technik logistyk, technik mechatronik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik mechanik lotniczy. Tam też powstał terminal lotniczy z identycznymi funkcjami jak te na prawdziwych lotniskach. Uzupełnieniem oferty będzie stworzenie sali terapeutycznej – podkreśla Zbigniew Zalas, dyrektor CKZiU przy ul. Kilińskiego.

W przypadku CKZiU z siedzibą przy ul. Gen. S. Grota Roweckiego 64 zdecydowanie największą uwagę przyciąga stworzenie zupełnie nowego pawilonu tuż obok istniejącej hali gimnastycznej na potrzeby pracowni diagnostyczno-zabiegowej; groomerskiej oraz prosektorium z salą zabiegową. To wszystko na potrzeby kierunku technik weterynarii. W tym samym pawilonie powstaną także dwie pracownie technologii gastronomicznej. W budynku utworzone zostanie laboratorium tekstylno-odzieżowe oraz dwie pracownie konstrukcji i modelowania odzieży. Znajdzie się tam również przestrzeń na potrzeby pracowni multimedialnej.

– Stworzymy również strefę doświadczeń sensorycznych w tym pokój relaksacyjny, wyciszenia oraz pokój deprywacji sensorycznej. W ramach projektu wybudujemy windę dla osób z niepełnosprawnością, klatkę schodową z bezpośrednim dostępem do szatni oraz łazienki dla kobiet, mężczyzn oraz osób z niepełnosprawnością, dostępnych bezpośrednio z holu – opisuje Elżbieta Czernik, dyrektor CKZiU przy ul. Grota-Roweckiego.

W znajdującym się tuż obok budynku dawnego liceum ekonomicznego, w którym kilka lat temu miasto wybudowało od podstaw warsztaty dla branży gastronomicznej, hotelarskiej i ekonomiczno-reklamowej wraz z „mini hotelem”, stworzone zostanie centrum psychologiczno-pedagogiczne oraz studio fotograficzne wraz z zapleczem.

– To będą olbrzymie możliwości rozwoju dla naszych uczniów. To wszystko będzie możliwe dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu województwa śląskiego i pozyskaniu ponad 9 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Koszt całego projektu wyniesie 11 mln zł.

Dofinansowanie jest przyznane w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, w ramach Osi Priorytetowej X Fundusze Europejskie na Transformację, Działanie 10.14 Infrastruktura szkolnictwa zawodowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również