Wiadomości z Sosnowca

Windykacja należności nie musi kończyć się w sądzie

  • Dodano: 2021-12-15 13:45, aktualizacja: 2021-12-23 12:09

W powszechnej opinii windykacja kojarzy się z wieloletnim i żmudnym postępowaniem toczącym się przed obliczem sądu. Rzeczywiście, niektóre ze spraw windykacyjnych muszą zakończyć wyrokiem i późniejszą egzekucją. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że lwia część postępowań rozwiązywana jest poza gmachem sądu – w ramach windykacji polubownej. Co dokładnie kryje się pod tym terminem i jak powinny przebiegać rozmowy na linii wierzyciel-dłużnik? Dowiesz się tego z lektury poniższego artykułu.

W ramach windykacji polubownej obie strony próbują dojść do porozumienia. Bardzo często skutecznie

Windykacja polubowna to czynności wykonywane w celu uregulowania należności, prowadzone poza sądem. Zawsze powinna być traktowana jako pierwszy etap procesu dochodzenia należności – dopiero gdy to rozwiązanie zawiedzie, powinniśmy zacząć myśleć o skierowaniu sprawy na drogę sądową. W jej ramach wierzyciel lub reprezentujący go podmiot prowadzi rozmowy z dłużnikiem i próbuje nakłonić go do spłaty zobowiązań. Mogą one mieć charakter zarówno „face to face”, jak i telefoniczny czy mailowy. Co warte podkreślenia, windykacja polubowna przebiega z poszanowaniem wszelkich praw dłużnika. Profesjonalny windykator może zaproponować mu np. uregulowanie długu na przystępnych warunkach i w ustalonym przez obie strony terminie, a także podpisanie oświadczenia o uznaniu długu. Windykacja polubowna to bez wątpienia najlepsze rozwiązanie dla osoby posiadającej dług, ponieważ dwie pozostałe metody windykacji, a więc sądową, a zwłaszcza komornicza, mogą pociągnąć za sobą już dużo bardziej dotkliwe konsekwencje. 

Za sprawą windykacji polubownej unikniemy długiej batalii sądowej. Jej ogromną zaletą jest również cena

Zakończona sukcesem windykacja polubowna to również najbardziej optymalne rozwiązanie dla wierzyciela. Przede wszystkim dlatego, że w porównaniu do ścieżki sądowej, pozwala ona na znaczną oszczędność czasu i pieniędzy. Jeśli działania związane z polubownym dochodzeniem roszczeń powierzymy firmie windykacyjnej lub wyspecjalizowanej kancelarii prawnej, całość może znaleźć swój finał nawet w ciągu niecałego miesiąca. A dzięki temu unikniemy zdecydowanie większych kosztów wielomiesięcznego, a nierzadko i wieloletniego postępowania sądowego. Ważne jednak, by przy wyborze podmiotu, który będzie nas reprezentował w rozmowach z dłużnikiem, postawić na doświadczonych specjalistów. Tych znajdziemy w Kancelarii Prawnej AIF zajmującej się sprawami windykacyjnymi już od kilkunastu lat. O jej efektywności najlepiej świadczy fakt, że aż 75% prowadzonych przez prawników AIF zakończyło się pomyślnie właśnie na etapie polubownym. By dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę www.aif.com.pl/windykacja/ – znajdziesz na niej szczegółowe informacje na temat oferty Kancelarii AIF oraz metod wykorzystywanych przez współpracujących z nią prawników i radców prawnych. 

Komentarze (2)    dodaj »

  • tomek

    Ja też od kruka. W końcu windykacja na poziomie

  • ark

    u mnie szybko poszło z krukiem. sprawnie wszystko załatwili

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.