Wiadomości z Sosnowca

Test ciążowy a zapalenie pęcherza - czy przyjmowane leki mogą zaburzyć wynik?

  • Dodano: 2022-03-11 10:45, aktualizacja: 2022-03-14 12:31

Cierpisz z powodu infekcji układu moczowego i martwisz się, czy wynik testu ciążowego jest wiarygodny? Infekcja intymna, w tym zapalenie pęcherza, nie wpływa na wykrywanie hormonu beta-HCG.

Jak działają testy ciążowe?

Testy ciążowe wykonywane zarówno z moczu, jak i z krwi, opierają się na wykrywaniu hormonu beta-HCG. Jest on produkowany przez tkanki trofoblastu, czyli zalążków łożyska, zatem jego obecność w organizmie kobiety stwierdza się wyłącznie w ciąży. Stężenie hormonu beta-HCG wzrasta już kilka dni po zapłodnieniu i spada w miarę jak ciąża się rozwija (mniej więcej od drugiego trymestru).

Domowe testy ciążowe najlepiej wykonywać w dniu spodziewanego krwawienia menstruacyjnego, nie wcześniej niż 2 tygodnie po stosunku, w trakcie którego mogło dojść do zapłodnienia. W tak wczesnym okresie ciąży zaleca się, aby test wykonywać z moczu porannego, ponieważ to w nim stężenie beta-HCG jest największe. 

O pierwszych objawach ciąży przeczytasz na blogu Wapteka.pl

Test ciążowy a infekcja pęcherza

Zapalenie pęcherza wywoływane jest najczęściej przez bakterie E-coli, które przenoszone są zazwyczaj z okolic odbytu do wnętrza pochwy. Zapalenie pęcherza trzykrotnie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, ze względu na kobiecą budowę anatomiczną, w której ujście cewki moczowej jest znacznie bliższe odbytu niż ma to miejsce u mężczyzn. 

Chociaż infekcja bakteryjna pochwy i pęcherza może znacząco zaburzyć florę bakteryjną, wpłynąć na wyniki ogólnego badania moczu (obecność leukocytów w moczu, a nawet krwi), w żaden sposób nie odbija się na wiarygodności testu ciążowego. Jak już wspomniano, oznacza on stężenie hormonu beta-HCG, a hormon ten występuje w moczu niezależnie od innych chorób, jeśli kobieta jest w ciąży.

Warto jednak mieć świadomość, że oddanie moczu w celu badania może stanowić problem dla kobiety cierpiącej z powodu infekcji pęcherza, która zazwyczaj objawia się częstym oddawaniem niewielkiej ilości moczu. Do wykonania testu wystarczy jednak parę kropel - w czasie zapalenia pęcherza lepiej zatem korzystać z testów z dołączoną pipetką niż strumieniowych, które wymagają nieustającego kontaktu ze strumieniem moczu przez kilka sekund.

Pamiętajmy także, że zapalenie pęcherza może być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, a w skrajnych przypadkach prowadzić do poronienia. Dlatego jeśli podejrzewamy, że jesteśmy w ciąży i obserwujemy u siebie objawy infekcji, bezzwłocznie zgłośmy się do lekarza.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.