Wiadomości z Sosnowca

Architekt proponuje pokrycie dachu gontem? Wybierz gont stalowy

  • Dodano: 2019-12-09 16:15

Klasyczne budynki w architekturze nawiązującej do stylu góralskiego, jak i popularnego na pomorzu w przeszłości byłe kryte niewielkimi panelami z drewna. W dzisiejszym budownictwie coraz częściej stosowane są nowe surowce, które designem nawiązują do efektownego wyglądu klasycznych materiałów naturalnych.

Co to jest gont stalowy?

Gont stalowy to nowoczesne dachówki z blachy powlekanej formowane na etapie produkcji w taki sposób, aby powierzchnia panelu dachowego imitowała strukturę ułożoną z tradycyjnego gontu drewnianego. Uformowana blacha jest następnie powlekana kolejnymi warstwami laminatu, które utrzymują warstwę granulatu ceramicznego lub kruszywa naturalnego. Gonty stalowy produkuje się w kolorystyce nawiązującej do charakterystycznej ciemnej barwy, jakiej nabiera z czasem drewniany dach. W tym celu koloryzuje się kruszywo osadzone w laminacie ochronnym dachówki. Warstwa kruszywa jest dodatkowo lakierowana. Dodatkowa warstwa lakieru chroni granulat przed przemieszczaniem się oraz nadaje panelom dachowym charakterystyczny wygląd. Pełny efekt wizualny jest widoczny z pewnej perspektywy. Obserwując budynek z odległości kilkudziesięciu metrów, praktycznie nie widać różnicy pomiędzy gontem drewnianym i stalowym.

Dlaczego lepiej kryć dach gontem stalowym?

Pokrycie dachu gontem stalowym jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku drewnianego odpowiednika. Panele dachówki imitującej gont są lekkie i mają stosunkowo dużą powierzchnię, co pozwala na szybkie postępy w realizacji prac. Elementy z gontu drewnianego są o wiele mniejsze, w związku z czym trzeba by było ułożyć większą ich ilość na tej samej powierzchni. Ponadto, obróbki i wykończenia z drewna są często dopracowywane na miejscu, podczas gdy systemowe blachodachówki stylizowane na gont można wykończyć i zabezpieczyć gotowymi, idealnie pasującymi elementami od producenta. Warto również zwrócić uwagę na konstrukcję więźby dachowej, podstawa pod klasyczny gont będzie zdecydowanie droższa i masywniejsza, niż konstrukcja do montażu pokrycia dachu z blachy. Cechy te sprawiają, że dachówki stylizowane na drewniany gont są szczególnie atrakcyjne w przypadku budynków wielorodzinnych oraz inwestycji komercyjnych, takich jak pensjonaty i hotele.

Właściwości gontu stalowego

Blaszane dachówki stylizowane na gont mają szereg atrakcyjnych właściwości, które sprawiają, że coraz częściej są wybierane na pierwszy montaż w nowych inwestycjach oraz do modernizacji istniejących budynków. System modułowy powoduje, że jest to jedna z szybszych technologii krycia dachów spadzistych. Właściwości blachy oraz dodatkowych powłok z laminatu, naturalnego granulatu i lakieru znacznie podnoszą odporność struktury na korozję oraz zwiększają wytrzymałość na uderzenia. Dodatkowo unikalna technologia łączenia gontu Gerard zabezpiecza pokrycie przed porywistymi podmuchami wiatru, a sposób ułożenia paneli redukuje siłę unoszącą wiatru.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.