Wiadomości z Sosnowca

Twój e-PIT – jak się rozliczyć przez Internet?

  • Dodano: 2023-03-01 06:30, aktualizacja: 2023-02-28 21:31

Wcześniej złożenie zeznania podatkowego przyprawiało podatników o zawrót głowy. Na szczęście to już przeszłość – dziś rozliczenie PIT-a to prosta sprawa, wszystko dzięki systemowi Twój e-PIT. W systemie pojawiły się już wstępnie rozliczone zeznania PIT-37 za ubiegły rok.

Tradycyjne rozliczenie to przeszłość

Starsi podatnicy pamiętają, jak wyglądało rozliczanie PIT przed cyfryzacją i nie są to raczej przyjemne wspomnienia. Skomplikowany formularz sprawiał, że łatwiej dochodziło do pomyłek, co wymuszało na petentach kontakt z Urzędem Skarbowym w celu wyjaśnienia. Teraz rozliczenia można dokonać szybko i sprawnie, dzięki systemowi Twój e-PIT. Platforma umożliwia nie tylko złożenie rocznego rozliczenia, ale także skorzystanie z przysługujących ulg oraz przekazanie 1,5% podatku wybranej przez siebie organizacji!

Kilka sposobów logowania

Płatnik może wybrać jeden z kilku sposobów logowania. Najczęściej używanym jest Profil Zaufany – można go założyć m.in. przez bankowość internetową. Posiadacze dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-Dowód) mogą go wykorzystać do potwierdzenia swojej tożsamości i zalogowania się do e- Urzędu Skarbowego. Kolejnym sposobem jest podanie następujących danych płatnika: numer PESEL lub NIP i data urodzenia, kwota przychodu z rozliczenia za 2021 rok oraz kwota przychodu z jednej informacji od płatników za 2022 r. (np. PIT-11). Logowanie do e- Urzędu Skarbowego umożliwia także aplikacja mObywatel.

PIT-y dostępne w e- Urząd Skarbowy

System automatycznie generuje dla użytkownika deklaracje PIT-37 lub PIT-36, PIT-38, PIT-28 na podstawie danych przekazanych przez płatników, czyli pracodawców. Przed przesłaniem deklaracji warto sprawdzić, czy kwoty w elektronicznej deklaracji pokrywają się z tymi, które znajdują się na drukach PIT-11 otrzymanych od pracodawców. Przed przesłaniem deklaracji użytkownik może sprawdzić, jakie przysługują mu ulgi i odliczenia, a także wybrać, jakiej organizacji przekaże swoje 1,5% podatku. Twój e-PIT umożliwia również rozliczenie się wraz z małżonkiem.

Jak rozliczyć się przez Internet?

Po wejściu i zalogowaniu się na stronę Twój e-PIT, użytkownik będzie mógł przejrzeć wygenerowane dla niego przez system deklaracje PIT. Bardzo ważne jest, aby przed podjęciem jakichkolwiek działań zmierzających do wysłania deklaracji do Urzędu Skarbowego, sprawdzić wszystkie znajdujące się w wygenerowanym zeznaniu podatkowym kwoty. Jeżeli wszystkie dane się zgadzają, użytkownik może zaakceptować wersję deklaracji, co jest równoznaczne z jej złożeniem. 

W przypadku wystąpienia błędów, użytkownik powinien odrzucić treść deklaracji i skorygować dane, które są niepoprawne.

Termin złożenia deklaracji i zwrot podatku

Akceptacji lub korekty deklaracji w systemie Twój e-PIT można dokonać do 30 kwietnia. Po tym terminie, 2 maja, zeznanie podatkowe zostanie zaakceptowane automatycznie. W sytuacji nadpłaty podatku, użytkownik otrzyma zwrot –  kwotę zarówno zwrotu, jak i możliwej niedopłaty może sprawdzić w systemie Twój e-PIT. Zwrot nastąpi w terminie 45 dni od dnia rozliczenia. Zapłaty podatku w przypadku niedopłaty należy dokonać jak najszybciej na mikrorachunek podatkowy. Co ciekawe, opłatę można uiścić błyskawicznie, gdyż e-Urząd Skarbowy umożliwia dokonanie płatności Blikiem!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również