Wiadomości z Sosnowca

Trwa dogaszanie pożaru składowiska odpadów w Sosnowcu

  • Dodano: 2020-09-17 13:15

Strażacy, pracujący przy dogaszaniu pożaru składowiska odpadów w Sosnowcu, w czwartek przed południem wprowadzili do działań ciężki sprzęt budowlany - jak podaje PAP - przerzucają nim bloki spalonego materiału, aby przelać je wodą i wykluczyć możliwość ponownego pojawienia się ognia.

Pożar objął ogółem ok. 7,5 tys. mkw. powierzchni 

W szczytowym momencie, przy gaszeniu z kilku punktów naraz, pracowało przy nim ponad 90 zastępów z okolicznych miast i miejscowości – łącznie ponad 240 strażaków.

O trwającym etapie akcji, związanym z nadzorowaniem i dogaszaniem miejsca pożaru, poinformował w czwartek na briefingu zastępca komendanta miejskiego PSP w Sosnowcu mł. bryg. Marcin Pilarski. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o przelewanie wodą wszystkich materiałów, które uległy spaleniu, aby wykluczyć ponowne pojawienie się ognia.

- Działania były długotrwałe. Materiały palne, które były tutaj na miejscu, wytwarzały dość wysoką temperaturę, co utrudniało bardzo pracę ratownikom. Udało się ok. godz. 1.30 doprowadzić do tego, że pożar już nie rozprzestrzeniał się dalej. Późniejsze prace polegały już na przelewaniu i dozorowaniu miejsca pożaru; dogaszaniu wszelkiego rodzaju zarzewi i likwidowaniu źródeł dymu - mówił strażak.

Jak dodał, w czwartek przed południem na dwóch odcinkach bojowych pracowało 27 zastępów; ponad 100 strażaków.

Specjalistyczna grupa chemiczna na bieżąco monitoruje jakość powietrza

Prezydent Sosnowca potwierdził, że od środy na miejscu jest specjalistyczna grupa chemiczna, badająca jakość powietrza oraz wody w przepływającej obok miejsca pożaru rzece Przemszy. Badania, prowadzone m.in., aby zapewnić prawidłowe warunki pracy ratownikom, nie wskazywały żadnych wartości alarmowych.

- Od wczoraj, na miejscu jest specjalistyczna grupa chemiczna straży pożarnej, która na bieżąco monitoruje jakość powietrza. Nie ma żadnych obaw co do jego jakości. Na naszą prośbę jednostka chemiczna zbadała jakość powietrza w najbliższych placówkach edukacyjnych. Powietrze jest w normie i nie ma obaw o nasze pociechy - napisał prezydent Sosnowca. 

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.