Wiadomości z Sosnowca

Sosnowiczanin nominowany do Fryderyka!

  • Dodano: 2021-03-29 08:30, aktualizacja: 2021-03-29 09:21

Młody, obiecujący, a reżyserowane przez niego teledyski mają już miliony odsłon. Sosnowiczanin ma szansę na niezwykle prestiżową nagrodę polskiej branży muzycznej.

Co łączy Margaret, Pezeta i PRO8L3M? Poza tym, że to jedni z najbardziej rozpoznawalnych artystów w Polsce, to reżyserem części ich teledysków jest Sosnowiczanin, Maciej Adamczak. Klipy, które dla nich nakręcił, miały już kilkanaście milionów odsłon w serwisach internetowych.

Skończył sosnowieckiego Korczaka i choć miał być lekarzem, to jednak wybrał inną drogę. Kończy Śląską Szkołę Filmową, jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego, a jednocześnie zajął się kręceniem reklam, klipów i krótkich filmów fabularnych.

– Do Sosnowca i okolicy namawiam wiele gwiazd i pokazuję im potencjał filmowy okolicy – mówi Maciej Adamczak.

W ten sposób teledysk na sieleckim basenie nakręciła Margaret i raper Kizo, na boisku jednej ze szkół pojawił się Pezet, a ekipa PRO8L3M odwiedziła Ostrowy Górnicze.

– Sosnowiec to ciekawe miejsce do kręcenia teledysków. Jest wiele miejsc, które czasem są obok nas, a które można pokazać w ciekawy sposób. Wiele osób nie zwróciło uwagi, że Margaret i Kizo byli na basenie sieleckim, która ma przecież już trochę lat, a tytułowym roadsterem jeździli po 3 Maja – dodaje reżyser.

Jeden z teledysków został doceniony przez krytyków. „Reksio” Margaret z udziałem Otsochodzi, został nominowany do prestiżowych nagród polskiego przemysłu muzycznego, Fryderyków, w kategorii Teledysk Roku.

– Nie byłoby tej nominacji, gdyby nie ekipa, która odpowiadała za ten teledysk: Aleksy Kubiak, Marta Bijan, Piotr Kosmalski, Tomek Wilczyński, Weronika Filipek, Karol Iwan i inni – przyznaje.

Czym są Fryderyki?

Fryderyki to nagrody przyznawane przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1,5 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej.

W tegorocznej edycji Fryderyków o nominacje ubiegało się 321 albumów, 402 teledyski i 355 utworów, w tym 54 jako nowe wykonania dawnych piosenek.

– Moja pasja zrodziła się w liceum, gdzie dla naszego niepełnosprawnego kolegi Kuby Majzla zorganizowaliśmy koncert charytatywny, promowany przez film, który zrobiliśmy z Wiktorem Kocotem i kolegami z klasy. Moja przyjaźń i Kuby trwa do dziś. Nagraliśmy o tym film „Ostatnia Zima”, który zachęca do przekazania 1% podatku właśnie dla Kuby – zakończył Adamczak.

25-letni Adamczak, poza teledyskami, ma już na swoim koncie autorski film, w którym występują m.in. Janusz Chabior, Anja Rubik, muzykę stworzył duet PRO8L3M, a część zdjęć realizowana była w Sosnowcu. Jest również autorem etiudy z Piotrem Roguckim. Filmowym debiutem była nakręcona wspólnie z jego sosnowieckim kolegą Wojtkiem Kapuścikiem „Wojna piesko-ludzka” z 2014 roku z Michałem Czerneckim, której głównym celem była zachęta do oddawania 1% na rzecz sosnowieckiego schroniska.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj »

  • boluś

    Chyba hemaFRODYTA?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.