Wiadomości z Sosnowca

Skuter wodny - jak jeździć bezpiecznie?

  • Dodano: 2017-09-29 20:00

Prędkość, adrenalina,radość życia – jazda na skuterze wodnym zapewnia wiele wrażeń jednocześnie. To idealny sposób na aktywny wypoczynek nad wodą. Nie masz jeszcze patentu sternika motorowodnego? Wystarczy nawet jeden dzień, aby bawić się nie tylko bezpiecznie, ale i efektownie.

Skuter wodny to rodzaj motorówki jest jednak od niej dużo zwinniejszy i zwrotniejszy, a przede wszystkim szybszy. Producenci oferują różne modele, jednak podstawowy podział dzieli skutery na stojące i siedzące. Są wyposażone w wiele dodatkowych funkcji i udogodnień jak stopień ułatwiający wsiadanie czy osłony zmniejszające plusk wody. Wszystkie działają na podobnej zasadzie: poruszają się do przodu dzięki silnemu strumieniowi wody wyrzucanemu przez specjalną dyszę. Aby bezpiecznie i bez obaw korzystać z ich mocy, warto pamiętać o regułach, które narzuca nam dobry obyczaj i prawo. Podstawową jest posiadanie patentu sternika motorowodnego.

Patent na dobrą zabawę

Kursy sternika motorowodnego organizowane są głównie przez szkoły żeglarskie.  Co ważne, dopuszczone do niego zostaną tylko osoby powyżej 14 roku życia. Do wyboru są różne tryby kursu - od jednodniowego po weekendowy. Szkolenie obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę. Na tą pierwsza składają się m.in. wykłady z podstaw meteorologii i przepisów obowiązujących na polskich szlakach żeglugowych. Tu dowiemy się także, że każdy skuter wodny powinien być zarejestrowany i posiadać numery boczne oraz że nie możemy wypływać na nim dalej, niż do dwóch mil w głąb morza.Część praktyczna tomanewrowanie jachtem motorowym oraz ćwiczenie cumowania, podejścia i odejścia od pomostu. Kurs kończy się oczywiście egzaminem państwowym na stopień sternika motorowodnego. Dokument ten przyda się nie tylko do pływania skuterem- uprawnia także do pływania motorówkami o długości do 12 m blisko plaży i w ciągu dnia.

Patent to jedno, a obsługa maszyny drugie. Opanowanie sztuki pływania skuterem wodnym nie jest trudne – każdy z modeli zawiera instrukcję obsługi.

Nie ma hamulca ani skrzyni biegów

Umiejętność kontrolowania skutera nabierzemy metodą prób i błędów. Zanim ruszymy, sprawdźmy przepustnicę, system chłodzący oraz przymocowanie zrywki - systemu awaryjnego wyłączania silnika (tzw. zrywki). Powinniśmy się także wyposażyć w niezbędne akcesoria do skutera wodnego, czyli ubranie z pianki neoprenowej – zapewni nam ciepło, pomoże utrzymywać na powierzchni wody i ochroni skórę przed promieniami słonecznymi. Skutery wodnenie mają hamulca ani skrzyni biegów i potrzeba nawet 100 metrów, aby całkowicie je zatrzymać. Droga hamowania będzie różna w zależności od ciężaru skutera oraz od kierunku wiatru. Rozwiązania przypominające hamulec, znacząco skracają drogę hamowania, jednak nadal wynosi ona nawet kilkadziesiąt metrów.

Zanim oddamy się beztroskiej zabawie, sprawdźmy także, czy akwen nad którym się znajdujemy, nie należy do strefy ciszy.

Uszanuj ciszę

Zanim zwodujemy sprzęt,sprawdźmy, czyna danym akwenie nie obowiązuje zakazu używania silników spalinowych. Strefy ciszy powstały z myślą o ochronie przed nadmiernym hałasem terenów rekreacyjno-wypoczynkowych. Na niektórych jeziorach obowiązuje całkowity zakaz używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego oraz uprawiania sportów wodnych i motorowych. Gzie indziej skutery wodne i motorówki mogą się pojawić w wyznaczonych godzinach i w konkretne dni tygodnia. Tam, gdzie jest to dozwolone, można pływać do woli - na wodzie nie ma wytyczonych dróg, co daje wspaniałe poczucie niezależności. Na Śląsku na skuterze pływać można m.in. na zalewie rzeczyckim i jeziorze Pławniowice w powiecie gliwickim, Jeziorze Żywieckim oraz na Pogorii IV w Dąbrowie Górniczej.

Zagrożenia i wodna etykieta

Strefa ciszy to nie wszystko. Pamiętajmy o czynnikach naturalnych, które mogą nam uniemożliwić korzystanie ze skutera. Akwen musi być wystarczająco głęboki, aby piasek i kamienie z dna nie były zaciągane przez kratkę poboru wody. Sprawdźmy również, czy w wodzie nie ma konarów i roślin wodnych. Uważajmy również na kajakarzy, których przewrócić może fala wywołana naszą szybką jazdą.

Podsumowując:

  • obserwuj otoczenie i pamiętaj  o bezpieczeństwie - nie przeszkadzaj innym jednostkom pływającym i osobom kąpiącym się,
  • unikaj płytkich akwenów,
  • pamiętaj, że skuter wodny nie ma hamulca, a jego droga hamowania ma nawet ponad 100 metrów,
  • sprawdź przepisy obowiązujące na lokalnym akwenie np. czy na akwenie nie obowiązuje strefa ciszy,
  • nigdy nie kieruj skuterem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
  • załóż kamizelkę asekuracyjną i miej zaczepioną zrywkę.

Partner artykułu: salon i dealer Kawasaki

Komentarze (3)    dodaj »

  • Woda

    Czy na skuterze można przewozić dziecko?Pan z WOPRu powiedział nam ze nie wolno pływać z dzieckiem do 7 lat, a powyżej ma pływać dodatkowo w kasku.

  • Kalimera

    Szkoda, że nikt nie pisze, jakie obowiązki mają motorowodniacy. Nie rozumiem dlaczego 3 osoby ze skuterami terroryzują swoimi wyczynami całą plażę uniemożliwiając inne aktywności- choćby pływanie wpław! Hałas wielogodzinny też jest bardzo męczący!...

  • duren

    na zwyiueckim nie mozna durniu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.