Wiadomości z Sosnowca

Podróż do Sosnowca stała się inspiracją. Polska premiera książki Menachema Kaisera

  • Dodano: 2023-06-22 09:30

12 maja br. swoją polską premierę miała debiutancka książka „Grabież. Historia majątku rodzinnego i nazistowskiego skarbu” autorstwa Menachema Kaisera. Jest to autobiograficzny zapis podróży autora książki do Polski w celu odzyskania kamienicy w Sosnowcu i wspomnień po zmarłym dziadku.

Premiera debiutanckiej książki "Grabież. Historia majątku rodzinnego i nazistowskiego skarbu"

Menachem Kaiser jest kanadyjskim pisarzem i felietonistą o polskich korzeniach. Pochodzi z religijnej rodziny żydowskiej. Od 10 lat odwiedza Polskę, a jego podróż do Sosnowca stała się inspiracją do napisania debiutanckiej książki "Grabież. Historia majątku rodzinnego i nazistowskiego skarbu" opowiadającej autobiograficzną historię podróży autora do Polski.

Dziadek Kaisera był polskim Żydem, który przeżył Zagładę, a po wojnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Wiele lat po śmierci dziadka, Kaiser postanowił wyjechać do Polski, aby odzyskać majątek swojej rodziny - kamienicę w Sosnowcu, oraz poznać swoje korzenie. Kwestia majątku schodzi na drugi plan w momencie, kiedy poznaje społeczność poszukiwaczy nazistowskich skarbów na Dolnym Śląsku i przygląda się ich działaniom. Niespodziewanie okazuje się, że jego krewny był więźniem nazistowskim i pracował przymusowo przy budowie kompleksu Riese, czyli największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec. Prawdopodobnie miał on być wykorzystywany jako jedna z kwater głównych Adolfa Hitlera. 

Książka w 2021 roku trafiła na listę najlepszych książek non-fiction "The New York Times" oraz otrzymała wyróżnienie Canadian Jewish Literary Award w kategorii "Biografie", a rok później Kaiser został nagrodzony Sami Rohr Prize for Jewish Literature, czyli nagrodą przyznawaną amerykańskim pisarzom, którzy w znacznym stopniu przyczyniają się do badania żydowskiego doświadczenia. 

W Polsce książka ukazała się 12 maja nakładem wydawnictwa Ośrodek Karta w tłumaczeniu Moniki Skowron.

Podróż do Sosnowca stała się inspiracją. Polska premiera książki Menachema Kaisera

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również