Wiadomości z Sosnowca

Ostrożnie z fajerwerkami - pamiętajmy o bezpieczeństwie

  • Dodano: 2020-12-30 07:00, aktualizacja: 2020-12-30 05:13

Sylwester i Nowy Rok, to czas spędzany z najbliższymi, czas radości, odprężenia i dobrej zabawy. Pamiętajmy jednak, aby towarzyszący nam dobry nastrój nie wpłynął negatywnie na nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas zabawy.

Zachowajmy szczególną ostrożność podczas używania fajerwerków

Szczególnie okres sylwestrowo-noworoczny i karnawał związany jest z zakupem materiałów pirotechnicznych i sztucznych ogni. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, istnieje całkowity zakaz ich sprzedaży dzieciom i młodzieży do lat 18. Sprzedawcy, którzy naruszą ten zakaz muszą liczyć się z karą nawet do 2 lat więzienia.

Przepisy nakładają również obowiązek oznaczenia wyrobu pirotechnicznego, poprzez określenie: jego nazwy i klasy, numeru obowiązującej normy, nazwy i adresu producenta lub importera oraz wyposażenie produktu w polską instrukcję użytkowania.

Sprzedaż wyrobów bez oznakowania, lub oznaczonych nieprawidłowo, stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności albo grzywny.

Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego i początek Nowego Roku był dla nas miły i bezpieczny. Zachowajmy szczególną ostrożność przy posługiwaniu się różnego rodzaju wyrobami pirotechnicznymi. Przed ich użyciem zapoznajmy się dokładnie z instrukcją obsługi. Niewłaściwe wykorzystanie petard, sztucznych ogni i podobnych wyrobów może spowodować narażanie życia i zdrowia. Ponadto może skutkować odpowiedzialnością cywilną i karną użytkownika.


PAMIĘTAJMY WIĘC:

  • zakupione petardy i fajerwerki powinny mieć polski atest,
  • nie kupujmy wyrobów pirotechnicznych niewiadomego pochodzenia bez polskich oznaczeń i instrukcji obsługi, 
  • nie odpalajmy ich w stanie nietrzeźwym oraz w miejscach i okolicznościach, mogących narazić na niebezpieczeństwo inne osoby, 
  • nie podchodźmy i nie dotykajmy tych, które nie wybuchły,
  • nieletni podczas odpalania fajerwerków powinni być pod czujną opieką dorosłych !!!

W okresie sylwestrowo-noworocznym sosnowieccy policjanci dokładać będą wszelkich starań, byśmy byli bezpieczni- skontrolują miejsca sprzedaży i dystrybucji fajerwerków. Bądźmy ostrożni i rozważni!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również