Wiadomości z Sosnowca

Nagroda Specjalna dla Muzeum w Sosnowcu

  • Dodano: 2021-09-16 09:30

Obchody Roku Jana Kowalewskiego, wystawa „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”, uruchomienie edukacyjnego portalu Polska Biblioteka Muzyczna – to Wydarzenia Historyczne Roku 2020! W 14. edycji plebiscytu WHR po raz pierwszy przyznano Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski, którą otrzymał projekt Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu przy współpracy z Teatrem Zagłębia oraz Sosnowieckim Centrum Sztuki - Zamek Sielecki „Na tropie tajemnicy – ożywianie archiwalnych pocztówek”.

Na tropie tajemnicy – ożywianie archiwalnych pocztówek

Dzięki animacjom oglądający mogą przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało w Sosnowcu życie ponad sto lat temu. Zadbano także o szeroką dostępność filmów − przygotowane materiały są przetłumaczone na polski język migowy (PJM), mają napisy oraz audiodeskrypcję. Animacje pokazują dzieje trzech zabytków: fabryki Schoenów, Zamku Sieleckiego, Teatru Zagłębia, oraz głównej ulicy miasta – 3 Maja.

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu otrzymał na projekt dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poprzez Narodowe Centrum Kultury. 

Autorką scenariuszy była Anna Urgacz-Szczęsna z SCS-ZS. W filmikach grali aktorzy Teatru Zagłębia.

  • Filmik o tym jak powstają ruchome pocztówki: TUTAJ
  • Filmik z planu zdjęciowego (FAJNY): TUTAJ

Pocztówki z efektem finalnym:

14 września 2021 r. w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w 14. plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2020. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Marianna Otmianowska, zastępczyni dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie, a także tegoroczni laureaci.

- Wydarzenie Historyczne Roku to taki konkurs, który jest świętem tych wszystkich ludzi, którzy pracują nad tym, żeby ta przeszłość była jakoś z nami obecna dzisiaj, żeby nie była tylko czymś antykwarycznym, czymś, o czym czytamy w podręcznikach, ale żebyśmy czerpali żywą inspirację do dzisiejszego działania. My nagradzamy w tym konkursie tych, którzy taką pracę wykonują - podkreślił Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Zwycięski projekt w kategorii Wydarzenie to Obchody Roku Jana Kowalewskiego zorganizowane przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Urząd Miasta Łodzi. Ustanowienie przez Senat RP Roku Jana Kowalewskiego stało się impulsem do zrealizowania w rodzinnym mieście wybitnego kryptologa ciągu wydarzeń okolicznościowych: powstały filmy edukacyjne, słuchowisko Zagadka Jana K., wystawa „Szyfry wojny. Jan Kowalewski – nieznany bohater 1920 roku”, otwarto Pokój Zagadek. Zwieńczeniem obchodów było odsłonięcie muralu poświęconego człowiekowi, który wsławił się złamaniem sowieckich szyfrów.

I miejsce w kategorii Wystawa zajęły „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”; tę wystawę stałą w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej zrealizowało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ekspozycja ulokowana w pięciu zabytkowych drewnianych domach opowiada historię wielokulturowej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Losy bohaterów ukazane są na tle zdarzeń historycznych i społecznych XIX i XX wieku. Obok rekonstrukcji wnętrz mieszkalnych i zakładów rzemieślniczych, w każdym z domów znajdują się pokoje kontekstu, które osadzają mikrohistorię i jej bohaterów w realiach epoki.

Miano zwycięskiego projektu w kategorii Edukacja otrzymał portal Polska Biblioteka Muzyczna przygotowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Serwis udostępnia zdigitalizowane materiały nutowe utworów solowych, kameralnych i orkiestrowych, dzieła od średniowiecza po współczesność reprezentujące różne style i gatunki oraz materiały ikonograficzne pochodzące z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Na portalu www.polskabibliotekamuzyczna.pl zamieszczonych jest blisko 10 tys. obiektów cyfrowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.