Wiadomości z Sosnowca

Drugi etap modernizacji oświetlenia ulicznego w Sosnowcu

  • Dodano: 2020-02-13 09:30

Sosnowiec rozpoczyna drugi etap modernizacji lamp oświetlenia ulicznego.

To kontynuacja zakończonego we wrześniu 2018 roku wartego prawie 15 mln zł. projektu polegającego na wymianie opraw oświetlenia ulicznego.

W Urzędzie Miejskim podpisano umowę w tej sprawie

Miejsce wysłużonych opraw sodowych i rtęciowych zajęły lampy w technologii LED. W sumie miasto wymieniło 7694 oprawy. To było największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce.  

- Teraz czas na drugi, nieco szerszy etap modernizacji, ponieważ inwestycja obejmuje nie tylko wymianę samych punktów świetlnych ale również słupów oświetlenia. W sumie wymianą objętych będzie 6071 opraw i prawie 1600 słupów – podkreśla prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Zakres prac obejmuje wyminę wraz z zabezpieczeniem i przewodami zasilającymi na nowe oprawy typu LED oraz wymianę słupów betonowych na 665 stalowych oraz 907 aluminiowych anodowanych. Zadaniem firmy FBSerwis, która będzie odpowiedzialna za inwestycję  jest także wyposażenie nowych opraw w sterowniki zintegrowane z systemem sterowania oświetlenia, dzięki któremu miasto może monitorować oraz regulować natężenie oświetlenia w zależności od potrzeb, podnosząc przy tym jego efektywność. Przed podjęciem prac, FBSerwis zobowiązana jest również do stworzenia projektu modernizacji oświetlenia, w tym przygotowywania dokumentacji techniczno-projektowej do każdej z około 140 szaf oświetlenia ulicznego.

- Umowa z Gminą Sosnowiec to jeden z największych kontraktów oświetleniowych w portfolio FBSerwis, dlatego cieszymy się, że możemy wykorzystać nasze bogate i kompleksowe doświadczenie przy tej realizacji. Obserwując efekty naszej pracy w innych gminach i miastach, możemy śmiało powiedzieć, że modernizacja oświetlenia to jedne z lepszych inwestycji, jakie mogą poczynić samorządy. Nowoczesne oświetlenie to nie tylko znaczące oszczędności, zarówno na energii, jak i kosztach przyszłej konserwacji, ale również czystsze powietrze dzięki mniejszej emisji szkodliwych pyłów, w tym CO2 – mówi Artur Pielech, prezes zarządu FBSerwis SA.

- To właściwie zakończy modernizacje miejskiego oświetlenia, ponieważ modernizacje przejdzie 13764 opraw, czyli 99% miejskiego oświetlenia – dodaje prezydent Chęciński.

W tym postepowaniu przetargowym, poza środkami unijnymi miasto postanowiło z własnych środków zwiększyć liczbę wymienianych słupów.

Stąd do 1000 słupów na  które miasto zdobyło dofinansowanie, wymianą objętych będzie jeszcze blisko 600. To zagwarantuje wymianę słupów praktycznie na całym ciągu ulic – zaznacza Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny m.in.: za sprawy komunalne.

Dzięki modernizacji oświetlenia pobór mocy zostanie zredukowany o ponad 63%, a całkowite zużycie energii zmniejszy się o około 75%, co wpłynie pozytywnie na koszty oświetlenia ponoszone przez Gminę. Dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną, obniży się także emisja dwutlenku węgla (CO2) o ponad 2,6 tys. ton w skali roku, czyli o ponad 75%.

Aby kontynuować projekt odkupiliśmy jako miasto najpierw od spółki Tauron Dystrybucja 7315 (z blisko 6000 słupami) opraw w tym 1462 na słupach Tramwajów Śląskich. Tauron Dystrybucja nadal jest właścicielem około 5100 punktów świetlnych w większości na sieci skojarzonej, czyli takiej, która nie może być sprzedana miastu – podkreśla prezydent Chęciński.

Inwestycja będzie realizowana do końca 2021 roku i obejmie całe miasto

Nowe słupy wraz z oprawami pojawią się m.in. wzdłuż sosnowieckiego odcinka DK94 (od estakady nad torami PKP do granicy z Dąbrową Górniczą), Braci Mieroszewskich, Rydza Śmigłego, Koszalińskiej wraz z osiedlem, al. Blachnickiego, Wawel, Regulacyjna. Z kolei same oprawy będą wymieniane m.in. na: Mikołajczyka, Wileńskiej, całym osiedlu Naftowa, Wojska Polskiego, Białej Przemszy, większości ulic w Zagórzu, Środuli i Sielcu.

Podpisana z firmą FBSerwis umowa opiewa na 15,6 mln zł. Kontrakt obowiązuje od dnia podpisania i jest on rozliczany przez zamawiającego dwufazowo: FBSerwis ma 6 miesięcy na opracowanie projektu oraz 9 na jego realizację.

FBSerwis zmodernizowała do tej pory ponad 20 tys. punktów świetlnych m. in. w Gminie Bytom, Warszawie, Krakowie, Malborku, Sztumie, Dąbrowie Górniczej, Andrychowie czy Słupsku. W swoim portfolio firma posiada również kontrakty na bieżącą konserwację oraz budowę oświetlenia ulicznego wraz z warstwą telemetryczną.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Yokmok

    A może w ramach modernizacji oświetlenia ulicznego w Sosnowcu, pomyśleć też o efektownym podświetleniu zabytkowego dworca kolejowego "Sosnowiec Gł" ?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.