Wiadomości z Sosnowca

Jak uniknąć zaczadzenia?

  • Dodano: 2020-03-17 09:30

Sezon grzewczy powoli ma się ku końcowi, jednak nie należy zapominać o poważnym problemie, z którym ogrzewanie wielu domów i mieszkań jest związane. To zaczadzenia, które każdego roku odbierają życie kilkuset osobom. A w bardzo łatwy sposób można ich uniknąć, o czym przeczytacie w poniższym artykule.

Tlenek węgla – cichy zabójca

Zaczadzenie to inaczej zatrucie tlenkiem węgla. Substancja ta, zwana potocznie czadem to nieorganiczny związek chemiczny, który wykazuje silne właściwości toksyczne. Powstawanie tlenku węgla można podzielić na dwa obszary: naturalnie w przyrodzie oraz na skutek działalności człowieka. Zaczadzenia są spowodowane oczywiście przez tę drugą przyczynę i najczęściej dochodzi do nich podczas spalania przeróżnych paliw. Tlenek węgla wydziela się, gdy z powodu braku tlenu nie dojdzie do pełnego spalenia. Wówczas ulatnia się. Gdy dzieje się to w zamkniętym pomieszczeniu, wysokie stężenie czadu powoduje śmierć istot żywych.

W mediach czad jest często określany cichym zabójcą. Niestety bardzo trudno jest go zidentyfikować, gdyż jest to substancja bezbarwna, bezwonna i działająca błyskawicznie. Nawet w wysokich stężeniach czad nie daje sygnałów ostrzegawczych. Przy uwolnieniu dużej ilości czadu, utrata przytomności następuje w przeciągu 60-120 sekund, śmierć w ciągu kolejny 4 minut.

Objawy zatrucia czadem

Czad atakuje znienacka i bardzo szybko, jednak po pewnych objawach i zaburzeniach można w porę wyczuć oznaki zatrucia. Pierwsze symptomy to poczucie nagłego osłabienia i zaburzenia koncentracji. Przy zatruciu pojawiają się silne bóle głowy, następnie wymioty, drgawki i zaburzenia tętna. Gdy tylko zauważymy u siebie lub bliskich podobne objawy, a wykluczymy inne przyczyny, koniecznie należy wezwać pogotowie oraz opuścić zaczadzony lokal.

Sposoby na uniknięcie zaczadzenia

Istnieje wiele sposobów dzięki którym zapewnimy sobie i swoim rodzinom ochronę przed zaczadzeniem. Pierwszym prewencyjnym krokiem jest dbanie o czyste kratki wentylacyjne. Nie można ich zasłaniać ani zatykać materiałem czy papierem. Pomieszczenia, w których znajdują się piece i kuchenki gazowe należy regularnie wietrzyć, nawet w okresie zimowym. Poza zmniejszeniem ryzyka zaczadzenia odświeżymy także powietrze w mieszkaniu. Co więcej, wentylacje i przewody kominowe powinny być poddawane regularnym kontrolom. Przestrzegaj okresowych kontroli u sprawdzonych fachowców, regularnie sprawdzaj instalacje gazowe. A jeśli mieszkasz w lokalu ze starym sprzętem, którego nie jesteś w stanie wymienić, zainwestuj w detektory tlenku węgla. Te niedrogie a skuteczne urządzenia pozwalają poczuć się w pełni bezpiecznym od potencjalnego zaczadzenia. Koszt jednego tańszego czujnika czadu nie przekracza 100 złotych. Dzięki detektorom możliwa jest błyskawiczna reakcja, która znacznie zwiększa szanse na zapobiegnięcie tragedii. 

Więcej użytecznych porad znajdziesz na pogotowie-pozarowe.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.