Wiadomości z Sosnowca

Rynek pracy w Sosnowcu

  • Dodano: 2012-11-29 15:00

Sosnowiec to miasto położone na południu Polski w województwie śląskim, będące trzecim pod względem ilości mieszkańców miastem w tymże województwie.

Aglomeracja charakteryzuje się typowo przemysłowym charakterem gospodarczym, a głównie w zakresie rozwoju przemysłu ciężkiego, który wraz początkiem transformacji po 1989 roku, uległ znacznemu przekształceniu. W Sosnowcu nastąpiła restrukturyzacja przemysłu, gdzie w wyniku likwidacji większości zakładów wydobywczych uległ zmianie profil rozwoju miasta z górniczo-hutniczego na przemysłowo-handlowy z uwzględnieniem warunków lokalizacyjnych. Na uwagę zasługuje fakt, że Sosnowiec znajduje się w doskonałej lokalizacji pod względem infrastruktury drogowej gdyż przez miasto przebiega kilka dróg ekspresowych, krajowych, a w niedalekiej odległości autostrada A4. Sytuacja ta sprzyja rozwojowi branży TLS oraz wymianie handlowej z sąsiadami zza granicy zachodniej i południowej.

Sezonowość zatrudnienia

Z danych przygotowanych przez portal www.infopraca.pl wynika, że w Sosnowcu oraz okolicach, zauważa się bardzo dużą sezonowość zatrudnienia, która szczególnie nasila się w miesiącach od kwietnia do października. Z tego też powodu stopa bezrobocia waha się pomiędzy 13% w miesiącach letnich i wiosennych do ponad 14% późną jesienią i zimą. W czasie sezonu letniego, dominują ogłoszenia o charakterze dorywczym lub krótkoterminowym w zawodach o profilu typowo fizycznym. Pojawiają się ogłoszenia o pomoc w pracach porządkowych w ogrodach, na budowach oraz w charakterze stróża lub sprzątaczki.Niestety takie oferty pracy nie do końca odpowiadają młodym i wykształconym ludziom, którzy po ukończeniu uczelni wyższej, chcieliby pracować na stanowiskach biurowych, a takich ogłoszeń pracy niestety nie ma zbyt wiele. Jeśli już jakieś się pojawią w lokalnych gazetach, czy też portalach takich jak infopraca.pl to zwykle w przeciągu kilkunastu dni są już nieaktualne, ponieważ nowi pracownicy znajdują się niezwykle szybko. Sprawdź aktualne oferty pracy w Sosnowcu.

Młodzi, wykształceni i bez pracy

Dużą grupą osób bezrobotnych są absolwenci uczelni wyższych, którzy nie mogą znaleźć pracy zgodnej z ich oczekiwaniami oraz kierunkiem wykształcenia. Taka sytuacja ma miejsce nie tylko w Sosnowcu, ale praktycznie w całym województwie Śląskim, co niestety zmusza młodych ludzi do poszukiwania pracy w innych miastach takich jak Warszawa,Wrocław, Kraków oraz Poznań. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków zawodowej emigracji jest stolica Wrocław, który znajduje się w niedalekiej odległości od Sosnowca oraz stolica Polski - Warszawa, która kusi młodych ludzi prestiżem oraz bogactwem możliwości rozwoju i zatrudnienia. Oczywiście w pewnym sensie to prawda, zarówno Wrocław jak i Warszawa to miasta, w którym swoje siedziby oraz oddziały ma bardzo wiele dużych firm o zasięgu światowym, które codziennie rekrutują nowych pracowników. Jest tylko jedno, ale, nie wolno zapomnieć o tym, że wraz z ilością ofert pracy, rośnie również konkurencja na każde stanowisko pracy. Duże światowe koncerny zatrudniają zazwyczaj doskonale wyszkolonych oraz doświadczonych pracowników i często bywa tak, że dla osób tuż po studiach, a w szczególności bez doświadczenia, pracy w prestiżowych firmach na ciekawych stanowiskach po prostu nie ma.

Artykuł został przygotowany przez portal www.infopraca.pl
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.