Wiadomości z Sosnowca

Rynek pracy w Sosnowcu

  • Dodano: 2012-11-29 15:00

Sosnowiec to miasto położone na południu Polski w województwie śląskim, będące trzecim pod względem ilości mieszkańców miastem w tymże województwie.

Aglomeracja charakteryzuje się typowo przemysłowym charakterem gospodarczym, a głównie w zakresie rozwoju przemysłu ciężkiego, który wraz początkiem transformacji po 1989 roku, uległ znacznemu przekształceniu. W Sosnowcu nastąpiła restrukturyzacja przemysłu, gdzie w wyniku likwidacji większości zakładów wydobywczych uległ zmianie profil rozwoju miasta z górniczo-hutniczego na przemysłowo-handlowy z uwzględnieniem warunków lokalizacyjnych. Na uwagę zasługuje fakt, że Sosnowiec znajduje się w doskonałej lokalizacji pod względem infrastruktury drogowej gdyż przez miasto przebiega kilka dróg ekspresowych, krajowych, a w niedalekiej odległości autostrada A4. Sytuacja ta sprzyja rozwojowi branży TLS oraz wymianie handlowej z sąsiadami zza granicy zachodniej i południowej.

Sezonowość zatrudnienia

Z danych przygotowanych przez portal www.infopraca.pl wynika, że w Sosnowcu oraz okolicach, zauważa się bardzo dużą sezonowość zatrudnienia, która szczególnie nasila się w miesiącach od kwietnia do października. Z tego też powodu stopa bezrobocia waha się pomiędzy 13% w miesiącach letnich i wiosennych do ponad 14% późną jesienią i zimą. W czasie sezonu letniego, dominują ogłoszenia o charakterze dorywczym lub krótkoterminowym w zawodach o profilu typowo fizycznym. Pojawiają się ogłoszenia o pomoc w pracach porządkowych w ogrodach, na budowach oraz w charakterze stróża lub sprzątaczki.Niestety takie oferty pracy nie do końca odpowiadają młodym i wykształconym ludziom, którzy po ukończeniu uczelni wyższej, chcieliby pracować na stanowiskach biurowych, a takich ogłoszeń pracy niestety nie ma zbyt wiele. Jeśli już jakieś się pojawią w lokalnych gazetach, czy też portalach takich jak infopraca.pl to zwykle w przeciągu kilkunastu dni są już nieaktualne, ponieważ nowi pracownicy znajdują się niezwykle szybko. Sprawdź aktualne oferty pracy w Sosnowcu.

Młodzi, wykształceni i bez pracy

Dużą grupą osób bezrobotnych są absolwenci uczelni wyższych, którzy nie mogą znaleźć pracy zgodnej z ich oczekiwaniami oraz kierunkiem wykształcenia. Taka sytuacja ma miejsce nie tylko w Sosnowcu, ale praktycznie w całym województwie Śląskim, co niestety zmusza młodych ludzi do poszukiwania pracy w innych miastach takich jak Warszawa,Wrocław, Kraków oraz Poznań. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków zawodowej emigracji jest stolica Wrocław, który znajduje się w niedalekiej odległości od Sosnowca oraz stolica Polski - Warszawa, która kusi młodych ludzi prestiżem oraz bogactwem możliwości rozwoju i zatrudnienia. Oczywiście w pewnym sensie to prawda, zarówno Wrocław jak i Warszawa to miasta, w którym swoje siedziby oraz oddziały ma bardzo wiele dużych firm o zasięgu światowym, które codziennie rekrutują nowych pracowników. Jest tylko jedno, ale, nie wolno zapomnieć o tym, że wraz z ilością ofert pracy, rośnie również konkurencja na każde stanowisko pracy. Duże światowe koncerny zatrudniają zazwyczaj doskonale wyszkolonych oraz doświadczonych pracowników i często bywa tak, że dla osób tuż po studiach, a w szczególności bez doświadczenia, pracy w prestiżowych firmach na ciekawych stanowiskach po prostu nie ma.

Artykuł został przygotowany przez portal www.infopraca.pl
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.