28 października o godz. 17.00, w ramach projektu „Biblioteka Łączy” realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Oddziału w Katowicach oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu, organizatorzy zapraszają na spotkanie z Mariuszem Szczygłem, który w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przedstawi prezentację pt. „Kultura czeska, moja laska nebeska”.
Spotkanie z Mariuszem Szczygłem
Podczas wieczoru będzie można dowiedzieć się m.in.:
- dlaczego św. Wacław jedzie na zdechłym koniu?
- dlaczego flagę państwową można pokazać na kobiecym łonie?
- dlaczego w hymnie czeskim się nie maszeruje, tylko leży?
- jak przebiega konkurs na Czecha najbardziej podobnego do Jezusa?
- dlaczego piwo wstrzymuje rewolucje?
- jak wyglądają najpiękniejsze krzaki czeskiej marihuany?
- dlaczego Czesi podnoszą zwyczajność do rangi sztuki?
- czy laska zawsze musi być nebeska?
„Kultura czeska, moja laska nebeska” to prezentacja dotycząca zaskakujących dla Polaków zjawisk w kulturze czeskiej. Dzięki Studenckiej Księgarni Językowej po spotkaniu będzie można zakupić książki autora i zdobyć cenny autograf.
Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.
Projekt "Biblioteka Łączy"
„Biblioteka łączy” to wspólny projekt Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Zarządu Oddziału w Katowicach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, promujący książki, czytelnictwo i kulturę literacką. Nie istnieje nic innego, co w porównywalnym stopniu pobudzałoby wyobraźnię, poszerzało horyzonty, czy rozwijało kreatywność, tak jak obcowanie z literaturą. Nie ma też skuteczniejszego sposobu promocji czytelnictwa, niż bezpośredni kontakt z autorami i innymi czytelnikami. Dlatego wspólne przedsięwzięcie Biblioteki i Stowarzyszenia po raz kolejny sięgnęło po autorów znanych i cenionych. Imprezę uświetnią takie nazwiska jak Mariusz Szczygieł, Jakub Żulczyk, Joanna Jax oraz Jacek Świdziński. Tak różnorodne grono gości z pewnością zadowoli gusta szerokiej rzeszy czytelników. Nawet tych najbardziej wybrednych.
W ramach projektu „Biblioteka łączy”, trwającego od 15 września do 15 listopada 2024 r., uczestnicy będą też mogli poznać misję i inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Biblioteki w Sosnowcu, w której niezależnie od czytelniczych gustów i upodobań, każdy znajdzie coś dla siebie. Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka łączy” zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.