Coraz bliżej końca są prace związane z przebudową placu przed dworcem kolejowym w centrum miasta. Efektem ma być oddanie tej przestrzeni mieszkańcom, a nie jak dotychczas, zmotoryzowanym.
Za przebudowę odpowiada firma AGC z Bytomia. Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach, na zlecenie Sosnowca, w styczniu 2018 roku wygrało biuro projektowe AMAYA Architekci z Katowic.
- Chcemy tchnąć nowe życie w to jedno z centralnych punktów naszego miasta, a przede wszystkim centrum Sosnowca - mówi Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.
Prace ruszyły w sierpniu 2020 roku. Na placu przed dworcem widać już pawilon, który docelowo będzie oszklony i wykończony zielonym dachem. Tutaj będą znajdowały się lokale gastronomiczne. Pojawi się również fontanna, nowe ławki, ozdobne krzewy oraz drzewa. Tych ma być więcej, niż pierwotnie zakładano.
- Wprowadziliśmy zmiany w projekcie. Teraz jeszcze tego nie widać, ale ostatecznie będzie więcej zieleni niż wstępnie zakładaliśmy. Myślę, że będzie to ogromna zmiana, biorąc pod uwagę, że dotychczas był tu sam beton - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Obecnie na placu pojawiły się zagłębienia, w których nasadzona będzie zieleń niska.
- Mieszkańcy na pewno ucieszą się ze szpaleru drzew, który stanie wzdłuż ulicy 3 Maja. Pomiędzy będą znajdowały się planty z zielenią - dodaje Jeremiasz Świerzawski.
Drzewa będą miały kilka metrów wysokości. W sumie będzie och blisko 30, choć dotychczas było jedno...
Na miejscu pojawi się dwumetrowy, przestrzenny i podświetlany napis „Sosnowiec łączy”, który ma stanąć na wprost dworca. Na placu będzie nowe oświetlenie i monitoring. Ta część ma być gotowa do końca roku.
Niespodziewane odkrycie
Jednak prawdziwą niespodziankę mieszkańcy będą mieli bliżej tzw. kościółka kolejowego.
- W trakcie prac ziemnych, natrafiliśmy na schrony przeciwlotnicze. Analiza wykazała, że są to obiekty z okresu wojennego. Pomyśleliśmy, że to doskonała okazja, aby pokazać je mieszkańcom. To oczywiście wpłynie na termin prac, ale myślę, że warto czekać - mówi Arkadiusz Chęciński.
Druga część placu oddana do użytku zostanie wiosną. Po tej stronie stanie też nowa wiata autobusowa, parking rowerowy, parking taksówek i strefa parkingu krótkoterminowego. Za przystankiem będą zieleńce, a tuż za nimi schody do wspomnianego schronu.
Na dole będzie znajdował się fragment korytarza, a na jego końcu wspomniany schron, odgrodzony kratą. Całość będzie podświetlona.
Wejścia do przejść podziemnych, podobnie jak pawilon od strony Sezamu, będą pokryte zielenią.
– Wierzę, że tak odmienione centrum, stanie się prawdziwą wizytówką miasta. Chcemy, żeby plac przed dworcem stał się miejscem spotkań mieszkańców, a starszym przywodził na myśl dawne czasy – dodaje prezydent Chęciński.