Czasy, gdy nadmiar wody usuwano wiadrami, są już za nami. Dzisiejsze rozwiązania pozwalają nam bowiem na zastosowanie profesjonalnego sprzętu, jakim są między innymi odwodnienia liniowe. Połączenie estetyki z użytecznością tego przedmiotu podbija serca wielu klientów, którzy decydują się na ich montaż, chcąc zapobiec przed gromadzeniem się wody na powierzchni. System ten wciąż jest ulepszany, przy czym jego estetyka idealnie dopasowuje się do różnorodnych miejsc.
Czym właściwie jest odwodnienie liniowe? Opis systemu, który działa cuda
Podczas prowadzenia jakichkolwiek prac budowlanych, związanych z przygotowywaniem gruntu bądź budową domu, warto wykonać tak zwane odwodnienie powierzchni. Jest ono przede wszystkim przydatne dla działek, które znajdują się na gruncie nieprzepuszczalnym. Bez odwodnienia liniowego, wokół domu mogą powstawać ogromne kałuże i błoto, które wyglądają nieestetycznie i znacznie utrudniają funkcjonowanie. To właśnie dlatego warto w nie zainwestować, szczególnie we wcześniej podanym przypadku. Odwodnienie przyda się właśnie tam, gdzie woda z roztopów lub deszczu niezwykle powoli wsiąka w ziemię. Posiadając te informacje, możemy wysnuć wniosek, że odwodnienie liniowe jest niczym innym jak systemem odprowadzającym wodę z powierzchni terenu. Podstawowymi elementami wyposażenia tego rodzaju są korytka i ruszty. Wkopuje się je w grunt tak, żeby ruszt znalazł się 3-5 mm poniżej powierzchni całego terenu. Łączone są one w długie ciągi, najczęściej wzdłuż chodnika czy w podjeździe na całej długości (miejsca te są najbardziej strategiczne, przez co nie musimy martwić się, że kałuże będą gromadzić się między chodnikiem a ziemią). Korytka wykonywane są najczęściej z polimerobetonu – mieszanki betonu z żywicą i ziarnistym kwarcem. Cechują się one przede wszystkim lekkością i odpornością na nawet najniższe temperatury.
Ostała woda, gruntu zalet nie doda. Dlaczego warto zainwestować w tego typu instalacje?
Brak odpowiedniego odwodnienia wpływa negatywnie na utrudnienia w funkcjonowaniu obiektu, narażając go na liczne niebezpieczeństwa, takie jak odwodnienia czy zniszczenia poprzez wybijanie wilgoci. Zainstalowanie odwodnienia liniowego chroni więc przede wszystkim przed wcześniej wspomnianymi zniszczeniami, a także zapewnia bezpieczeństwo osobom poruszającym się po danym terenie. Dodatkowo w porach deszczowych, instalacja działa nieprzerwanie, przez co spada ryzyko podtopienia. Tego typu inwestycja jest również przyjazna naturze – wszystko przez zbieranie zanieczyszczonej wody i przedostawaniu się jej do gruntów czy rzek. W zależności od tego, gdzie chcemy założyć instalację, finalnie spotykamy się tylko i wyłącznie z korzyściami. Gdzie zakupić elementy? Obecnie istnieje wiele firm, które zajmują się produkcją i dystrybucją elementów, dzięki którym stworzyć można idealne odwodnienie liniowe – jednym z producentów tego typu odwodnień jest VODALAND, który zapewnia przedmioty najwyższej jakości, dostosowane do aktualnych potrzeb społeczeństwa. Jeżeli więc chcesz zadbać o środowisko, a jednocześnie uchronić swój dom czy przestrzeń przed zalaniem, zainwestuj w odwodnienie liniowe.