Manekiny – najczęściej kojarzą nam się z naturalnej wielkości, uproszczonymi figurami przedstawiającymi człowieka. I choć to one najbardziej przyciągają uwagę, są sytuacje, w których lepiej sprawdzą się modele wybranej części ciała – najczęściej ręki lub głowy.
Kiedy lepszy jest manekin całopostaciowy, a kiedy manekin-głowa?
Manekiny całopostaciowe są niezastąpione podczas aranżacji witryn nie tylko sklepów odzieżowych – figury w odpowiednim stylu (np. retro) mogą nawet bez ubrania stanowić wspaniały element wystroju sklepu. Przede wszystkim jednak kojarzymy je z wystawami sklepów odzieżowych, zarówno ekskluzywnych butików, jak i sieciówek. Czasami lepiej jest jednak zdecydować się na manekina-głowę: taki model przeznaczony jest do ekspozycji tych elementów garderoby i dodatków, które nosimy na głowie lub na twarzy. Dzięki takiemu manekinowi po pierwsze unikamy dość absurdalnego widoku nagiego manekina w czapce lub konieczności dopasowywania ubrania, które może odwrócić uwagę od właściwego towaru, a po drugie – zyskujemy mnóstwo miejsca, więc możemy ustawić kilka takich głów tak, by wciąż było odpowiednio dużo wolnego miejsca.
Manekin-głowa: jakiego wybrać?
Jeżeli już postanowiliśmy kupić manekina-głowę, to warto jeszcze zastanowić się, jaki model będzie najlepszy do naszego asortymentu. Jeżeli sprzedajemy czapki lub kapelusze, to dobrym wyborem będzie zarówno typ realistyczny (z zarysowaną twarzą, czasami do złudzenia przypominający żywego człowieka) jak i minimalistyczny; jeżeli jednak mamy dużo wyrazistych dodatków, a do tego biżuterię, to bezpieczniejsza będzie wersja abstrakcyjna - „twarz” manekina nie będzie odwracać uwagi od biżuterii czy nakryć głowy, głowa nie będzie też sugerować typu urody, do jakiego pasują dane dodatki.
Manekin-głowa: gdzie szukać?
Warto zapoznać się z ofertą różnych producentów. Jednego z nich znajdziecie tutaj: https://sklep.moremannequins.pl/ekspozytory-glowy.84 Przy wyborze manekina-głowy warto zwracać uwagę na materiały, z jakich został wykonany, na wygląd i oczywiście – na ogólną jakość. Warto też dobrać manekina tak, by nadawał się do jak największej liczby zastosowań – dzięki temu oszczędzimy sobie konieczności częstej zmiany manekinów, a więc także – dodatkowych kosztów.