Europa stała się przez ostatnie lata bardzo otwarta dla swoich obywateli. Wszystko dzięki Unii Europejskiej, która zrzesza wiele krajów i pozwala na swobodny przepływ ludzi bez konieczności kontroli celnej. Wystarczy tylko dowód osobisty, by móc podróżować niemal po całym kontynencie. Przed takim wyjazdem dobrze jest jednak zadbać o kwestię ochrony zdrowia. Jednym z dobrych sposobów jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Z tego tekstu dowiesz się, czy karta rzeczywiście przyda Ci się podczas zagranicznego wyjazdu.
Jakie są zasady programu EKUZ?
Wbrew pozorom program jest bardzo prosty i ma tylko jedną zasadę – jeśli chcesz do niego przystąpić, musisz być obywatelem kraju członkowskiego Unii Europejskiej lub zrzeszonego w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu. Każdy, kto posiada kartę, może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej na takich samych zasadach, jak obywatele kraju, w którym się aktualnie znajduje. Wystarczy tylko, że podczas wizyty w publicznej placówce medycznej pokażesz kartę, by móc liczyć na pomoc lekarską. Niestety nie ma obecnie możliwości, by osoba nieposiadająca paszportu kraju z UE lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu mogła dołączyć do programu EKUZ.
Czego nie pokrywa karta?
Na samym początku ważne jest, byś wiedział, że EKUZ nie jest tożsamy z ubezpieczeniem turystycznym i ma o wiele mniejszy zakres ochrony. Oznacza to, że korzystając z karty, nie możesz liczyć na pokrycie kosztów planowanych zabiegów, transportu, poszukiwań, ratownictwa medycznego oraz konsultacji z lekarzami specjalistami. Jeśli interesuje Cię szczegółowy zakres ochrony, jaki oferuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wejdź w link i dowiedz się więcej.
W jaki sposób przyłączyć się do programu EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego co do zasady ma zwiększać dostępność publicznej opieki medycznej dla wszystkich obywateli UE. Aby można było to osiągnąć, należało w znaczny sposób uprościć procedurą przystąpienia i to właśnie zrobili twórcy EKUZ. Teraz do wyrobienia karty wystarczy tylko jedna wizyta w najbliższym ośrodku Narodowego Funduszu Zdrowia i złożenie wypełnionego wniosku. Dokument można również przesłać pocztą, mailem lub faksem w zależności, która metoda jest dla Ciebie wygodniejsza. Cała procedura jest w 100% bezpłatna. Jeśli jesteś z Sosnowca i chcesz wyrobić kartę EKUZ, wejdź na tę stronę: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-sosnowcu/. Znajdziesz na niej wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci przystąpić do programu.
Jak widzisz, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to inicjatywa, która w znacznym stopniu pomaga obywatelom UE w ochronie swojego zdrowia podczas zagranicznych wyjazdów. Minimum formalności, brak opłat i duża dostępność to największe zalety tego programu. Jeśli jednak zależy Ci na pełnej ochronie, zastanów się nad połączeniem karty EKUZ z ubezpieczeniem turystycznym. Taki pakiet da Ci spokój oraz pozwoli w pełni cieszyć się czasem, który spędzasz poza granicami Polski.