Wiadomości z Sosnowca

Derka – jak skutecznie chronić konia w chłodniejsze dni? 

  • Dodano: 2021-10-28 08:15, aktualizacja: 2021-10-28 08:28

Tak samo jak my, konie również mogą się przeziębić. Na pomoc przychodzi jednak derka, która pełni rolę swoistej kurtki. Istnieje kilka rodzajów, a każda z nich przystosowana jest do innych warunków pogodowych i wykonywanych czynności. Kiedy należy okrywać konie? Jaką derkę wybrać? Zapraszamy do lektury! 

Dlaczego konie potrzebują derki?

Okres jesienno-zimowy oraz zimowo-wiosenny, nie jest dla nikogo łaskawy. Minusowe temperatury, ulewne deszcze i ogólne obniżenie odporności, może doprowadzić do choroby nie tylko człowieka, ale również i konia. Właśnie dlatego, w tych okresach rozpoczyna się tak zwane, derkowanie. Opieką należy objąć w szczególności konie stare, chore oraz ogolone. Derka okrywa ich ciała w najwrażliwszych miejscach, dzięki czemu łatwiej jest im przetrwać chłodny okres roku. Należy pamiętać, że derkowania nie wymagają konie zdrowe i nieogolone. Wykształciły one bowiem specjalne mechanizmy termoizolacyjne, które pozwalają z łatwością poradzić sobie z zimnem. Najłatwiej jest to dostrzec na podstawie zmieniającej się na zimę grubości końskiego włosia.  

Derka – przeciwdeszczowa, treningowa czy może stajenna? 

Praktycznie wszystkie elementy wyposażenia jeździeckiego, posiadają kilka rodzai, tak aby móc przystosować je do różnych stylów jazdy. Taka sama sytuacja tyczy się derki. W zależności od tego co chcemy robić, lub nie robić, będziemy musieli wybrać inny model. Jeśli koń potrzebuje najzwyklejszego okrycia, w którym nie będą wykonywane żadne gwałtowne ruchy, wybierzemy derkę stajenną. Jeśli pada deszcz, lecz koń nie potrzebuje dodatkowego ogrzania, wybierzemy derkę przeciwdeszczową. Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce z derką treningową, przeciw owadom czy zimową. Derki wysokiej jakości, możemy znaleźć na przykład tutaj https://konik.com.pl/derki-stajenne-transportowe. Na sam koniec, warto pamiętać, że konie to bardzo zahartowane zwierzęta, które potrzebują pomocy tylko w naprawdę wymagających tego warunkach. Mówi się, że konia zdecydowanie lepiej przechłodzić, niż przegrzać. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.