Sosnowiec - portal miejski Sosnowiecki.pl

Wiadomości z Sosnowca

Zrujnowany budynek dworca Sosnowiec Maczki

  • Dodano: 2010-08-23 15:15
Zrujnowany budynek dworca Sosnowiec Maczki

Dworzec kolejowy w sosnowieckiej dzielnicy Maczki powstał w latach 1839-1848 według projektu Enrico Marconiego. W 1967 r. został wpisany do rejestru zabytków. Jednak patrząc dzisiaj na zrujnowany budynek, trudno uwierzyć, iż niegdyś w jego wnętrzach znajdowały się apartamenty cesarskie.
Jak przekonują pracownicy UM Sosnowiec, aby rozpocząć jakikolwiek remont zdewastowanego obiektu, trzeba najpierw wejść w jego posiadanie. I tutaj zaczyna się problem. - Sprawa dworca w Maczkach spędza sen z powiek włodarzy miasta. Niestety, aby mówić o planach, trzeba najpierw być właścicielem tego obiektu, w innym przypadku jakiekolwiek prace remontowe, czy też odrestaurowanie obiektu nie wchodzi w grę. Obecnie jest to własność PKP. Prowadziliśmy i nadal prowadzimy starania, aby dojść do porozumienia z PKP w tej sprawie, ale wola współpracy musi być po obu stronach. Przykład dworca w Maczkach to nie jedyny sporny temat na linii PKP-gmina Sosnowiec. To wspaniały, historyczny zabytek, który mamy nadzieję zostanie w niedalekiej przyszłości odremontowany. Na pewno będziemy czynili starania, aby tak się stało – powiedział „Rynkowi Kolejowemu” Grzegorz Dąbrowski, rzecznik sosnowieckiego magistratu.

Zdaniem przedstawicieli UM Sosnowiec, obok odrestaurowania budynku dworca, konieczna byłaby także reaktywacja zlikwidowanych z dniem 1 marca 2009 r. pociągów, kursujących na trasie z Jaworzna Szczakowej do Dąbrowy Górniczej Ząbkowic i zatrzymujących się na dworcu w Maczkach. Jak przekonują urzędnicy, w tej sprawie UM Sosnowiec wielokrotnie interweniował w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Niestety, na razie bezskutecznie.
(źródło: Krzysztof Kuś, Rynek Kolejowy, 16 sierpnia 2010)Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.