Wiadomości z Sosnowca

Zatrzymaj GANG SZCZURZAKÓW!

  • Dodano: 2018-04-19 11:00

Sosnowieckie Wodociągi S.A. przy współpracy z Urzędem Miejskim w Sosnowcu rozpoczynają kampanię edukacyjną „Gang Szczurzaków - STOP szczurom w kanalizacji miejskiej”, będącą odpowiedzią na zagrożenie problemem, z którym mierzy się każde miasto – szczurami zamieszkującymi sieci kanalizacyjne.

Jak podkreślają organizatorzy – lepiej zapobiegać niż leczyć – dlatego do wszystkich mieszkańców Sosnowca trafiają materiały informacyjne, w instytucjach publicznych zobaczymy plakaty i wlepki, a w Internecie obejrzeć będzie można animowany film 3D opowiadający o zagrożeniach jakie niesie ze sobą Gang Szczurzaków.

Celem kampanii społecznościowej jest naświetlenie problemu obecności szczurów w sieci kanalizacyjnej, które dzięki dokarmianiu poprzez wyrzucanie resztek pokarmów do toalety – mają idealne warunki do osiedlania się i rozmnażania. Szczury zamieszkujące sieci kanalizacyjne przenoszą poważne choroby, a także niszczą samą sieć, narażając użytkowników na kosztowne prace remontowe. - Akcja ma charakter prewencyjny oraz edukacyjny. Chcemy przestrzegać przed wyrzucaniem  jedzenia do toalety, a tym samym uniemożliwić gryzoniom rozwój kolonii w sieciach kanalizacyjnych. Sosnowieckie Wodociągi S.A., mając na względzie problemy z jakimi borykają się miasta wychodzą naprzeciw zagrożeniu, informując swoich mieszkańców o tym, jak złe nawyki mogą szkodzić nam wszystkim. Zanim kurczaki, kości czy pieczywo, trafią do oczyszczalni ścieków, razem ze śmieciami zalegają w kanalizacji stając się pożywieniem dla szczurów – wyjaśnia Magdalena Pochwalska, prezes Sosnowieckich Wodociągów S.A.

Gryzonie w kanalizacji to nie pocieszne, przyjazne zwierzęta, jakie mieliśmy okazję oglądać w filmie animowanym „Ratatuj”. Tutaj przypadek jest o tyle znaczący, że niesie ze sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. - Zagrożenia związane z przenoszonymi przez szczury bakteriami i wirusami to m.in. choroba Weila, szczurza gorączka, tyfus plamisty czy tasiemce. Chcąc zachować bezpieczeństwo – najlepiej unikać kontaktu z tymi zwierzętami – ostrzega lek. med. Jolanta Bańkowska, specjalista chorób wewnętrznych.

Resztki jedzenia to nie jedyny problem – do muszli trafiają artykuły przemysłowe takie jak pampersy, podpaski, wkłady higieniczne, szmaty, rajstopy, a także patyczki do uszu, które mogą spowodować niedrożność rur. W samym Sosnowcu mamy 420 km kanalizacji, a zator może „odczuć” każdy mieszkaniec miasta.

Degradacja sieci kanalizacyjnej na skutek podgryzania łączeń rur przez szczury to zjawisko, z którym mierzą się zakłady komunalne z wielu miast. Konsekwencje są odczuwalne: nieszczelność sieci, skażenia gleby, jak również kosztowne i wymagające naprawy awarie. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć – komentuje Jadwiga Walczuk z Sosnowieckich Wodociągów S.A.

Co wiesz o szczurze w rurze?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak szybko rozmnażają się szczury. Ich kolonie mogą liczyć nawet 200 osobników. Gryzoń ten jest wszystkożerny, żeruje w stadzie, nie czuje zagrożenia ze strony człowieka. Najlepiej rozwiniętym zmysłem szczura jest węch, pozwalający rozpoznać pokarm i identyfikować inne osobniki. Posiada także dobry słuch i dotyk, potrafi rozpoznać słabe wibracje podłoża i orientować się w ciemności wykorzystując dotyk łap i wibrysów. Doskonale pływa, jest w stanie przetrwać w zimnej wodzie do 2 dni. Ma inteligencję i z niej korzysta. Zapamiętuje miejsca, potrafi nauczyć się skomplikowanej drogi w sieci nor i kanałów. Potrafi przejść przez szczelinę, która ma... 2,5 cm, czyli na przykład uszczelkę na łączeniu rur kanalizacyjnych. Jest niezwykle ostrożny - kolonia wysyła najsłabszego osobnika w stadzie, aby zjadł np. imitującą jedzenie trutkę wyłożoną na tackach, jeśli po kilku dniach wciąż żyje - dopiero wtedy reszta stada korzysta z jedzenia.

Wierzymy, że akcja opowiedziana z wykorzystaniem kreatywnych grafik, licznych materiałów informacyjnych czy animowanym filmem wpłynie na zmianę nawyków, a tym samym ograniczy czy wręcz wyeliminuje praktyki wyrzucania resztek jedzenia i artykułów przemysłowych do toalety. Wszystkim nam powinno zależeć aby żyć w czystym i bezpiecznym środowisku, szczególnie tam gdzie wychowują i rozwijają się nasze dzieci – przekonuje prezes Pochwalska.

Może więc warto się zastanowić, czy twoje śmieci trafiają do koszów?

Jak  przebiegnie akcja?

W ramach kampanii przygotowany został szereg materiałów mających na celu informowanie oraz aktywizowanie mieszkańców, wspólnie zapobiegając problemom. W sieci będzie można zobaczyć animowany film 3D. Do rachunków dodawane będą ulotki oraz naklejki przedstawiające Gang Szczurzaków i przypominające o akcji. Plakaty rozwieszone zostaną w toaletach instytucji publicznych oraz podmiotach wspierających akcję, a także na tablicach informacyjnych w budynkach mieszkalnych, dodatkowo umieszczone zostaną naklejki na zsypach. Ponieważ na postawy rodziców często mają wpływ dzieci - akcja przewiduje też działania edukujące najmłodszych. W tym celu opracowano prezentację multimedialną, która będzie prezentowana przedszkolakom i uczniom szkół. W planach są także konkursy aktywizujące najmłodszych.

Szczegółowe informacje o przebiegu akcji, w tym o jej celu, ryzyku i zagrożeniach, o charakterystyce szczurów, a także o podmiotach wspierających projekt – zawierać będzie strona internetowa www.gangszczurzakow.pl

Kampanię wspierają liczne instytucje i podmioty m.in. Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach, szkoły, urzędy, spółdzielnie, placówki kulturalne i ochrony zdrowia.

W załączniku dołączamy materiały informacyjne i reklamowe, które dopełniają kampanię „Gang Szczurzaków - STOP szczurom w kanalizacji miejskiej”.

Szczegóły akcji na www.gangszczurzakow.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również