Każdy zawód odznacza się specyfiką innego ubioru. Nie jest to tylko kwestia wizualna, ale przede wszystkim względy bezpieczeństwa. Dlatego też kucharz nie wkłada garnituru ani butów na obcasie. Kuchnia jest specyficzną przestrzenią pracy, w której osoby będące w ciągłym kontakcie z żywnością są narażone nie tylko na pobrudzenie, ale także na skaleczenie oraz poparzenie. Styczność z różnymi procesami obróbki żywności sprawia, iż ubranie kucharskie musi pełnić funkcje ochronne, co nie oznacza, że nie może być jednocześnie ładne.
Mamy już za sobą czasy, kiedy jedyną dostępną odzieżą były białe czapki, bluzy i spodnie kucharskie. Biel kojarzona z czystością oraz higieną jest coraz mniej popularna ze względu na pospolitość, oraz widoczność plam i zabrudzeń. Kucharze coraz częściej sięgają nie tylko po czarną odzież gastronomiczną, ale także intensywne kolory jak bordo, granat czy zieleń. Szef kuchni musi się dobrze prezentować, ponieważ jest wizytówką lokalu gastronomicznego. Jednokolorowe ubrania kucharskie oraz fartuchy często oznacza się w formie logo firmy lub imienia i nazwiska za pomocą haftu komputerowego. Ten zabieg ma na celu ujednolicenie ubioru personelu oraz dopasowanie go do wystroju i charakteru lokalu.
Pracownicy kuchni już od drugiej połowy XX wieku coraz częściej sięgają po bardziej nieformalne stroje. Każdy kucharz ma inne upodobania, nie wszyscy chcą pozostać niewidoczni w tłumie, a wręcz przeciwnie pragną się wyróżniać. Dlatego producenci prześcigają się w tworzeniu nowych kolekcji ubrań gastronomicznych. Podstawą każdorazowo jest wysokiej jakości tkanina, która musi być odporna na kurczliwość, zabrudzenia oraz częste pranie. Dobry materiał przekłada się trwałość produktu. Kolejną sprawą jest krój. Dobrze skrojona bluza kucharska oraz spodnie to wygoda i komfort pracy. I najistotniejsze – wzornictwo odpowiadające najnowszym trendom.
Odzież gastronomiczna jako odzież robocza nie musi być nudna. Producenci tworzą przepiękne kolekcje w wyszukanych kolorach oraz wzorach. Do łask wraca także denim, na rynku jest coraz więcej jeansowych kitli. Niczym nie przypominają twardego, niewygodnego jeansu. Denim wykorzystywany do produkcji modnych kucharskich bluz jeansowych jest cieniutki i wygodny, prezentuje się bardzo korzystnie.
Oferta jest na tyle różnorodna, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Awangardowe modele bluz oraz czapek kucharskich, ubrania w czaszki, papryczki chilli i inne. Kolorowa odzież gastronomiczna pozwala podkreślić osobowość, świadczy o odwadze i kreatywności. – mówi Paulina Raciborska z firmy Horeca Polska, dystrybutora odzieży gastronomicznej, również tej kolorowej.
Dlaczego odzież ma co raz większe znaczenie? Kucharze biorą udział w szkoleniach, konkursach, pokazach oraz programach telewizyjnych. Szef kuchni jako twórca dań coraz częściej wychodzi do klientów, przygotowuje dania w ich obecności. Jego ubiór musi być schludny, ale powinien także wyróżniać się na tle innych pracowników kuchni.
Kucharz to artysta, twórca smaku, który lubi wyrażać nieszablonowe rozwiązania nie tylko w postaci wyjątkowych potraw, ale także poprzez swój wizerunek zewnętrzny.