Wiadomości z Sosnowca

Mieszkańcy walczą o zielony skwer w Starym Sosnowcu. Myjnia jednak nie powstanie?

  • Dodano: 2021-11-02 08:45, aktualizacja: 2021-11-02 08:59

Myjnia samochodowa, parking i restauracja zamiast zielonego terenu u zbiegu Kierocińskiej, Sąsiedzkiej i Kordonowej. Takie plany ma inwestor chcący kupić teren na Osiedlu Piastów. Mieszkańcy walczą o zachowanie skweru.

Kolejna „betonoza” czy zachowanie zielonego charakteru skweru znajdującego się na Osiedlu Piastów przy ulicach Kierocińskiej, Sąsiedzkiej i Kordonowej? O to drugie walczą mieszkańcy Starego Sosnowca, którzy nie wyobrażają sobie sprzedaży tego fragmentu zielonych terenów miasta prywatnemu inwestorowi.

Aby utrzymać urokliwy skwer, w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Sosnowca radny Michał Wcisło i Jakub Ćmachowski zgłosili projekt uporządkowania tego miejsca, poprzez m.in. działania pielęgnacyjne zieleni, budowę alejek i montaż ławek. Jednak decyzją władz miasta projekt został zablokowany, ze względu na rozpoczętą procedurę przetargową, związaną z zainteresowaniem tym terenem przez podmiot prywatny.

Jak poinformował radny Michał Wcisło z wnioskiem o zakup nieruchomości wystąpił inwestor, który zamierza w tym miejscu zbudować myjnię samochodową, parking oraz restaurację.

Pomysł moim zdaniem absurdalny i kompletnie nie pasujący do realizacji w sercu Osiedla Piastów – przekonuje radny.

Co ze skwerem na Osiedlu Piastów? Ma tu stanąć myjnia samochodowa

Okazuje się jednak, że sprzedaż nie jest przesadzona. W październiku przygotowywana była opinia Wydziału Planowania Przestrzennego, która będzie podstawą dla prezydenta miasta do podjęcia decyzji o sprzedaży lub odmowie. Opinia uwzględni zgodność projektu z przepisami prawa, miejscowymi planami oraz studium uwarunkowań i planowania przestrzennego.

Z tego co wiem, poprzednio ten sam inwestor chciał zakupić działkę i wybudować tu stację benzynową. Wówczas otrzymał negatywną odpowiedź. Jak będzie tym razem? Liczę na rozsądek władz miasta i po przygotowaniu opinii przez WPP będę namawiał Prezydenta do odrzucenia wniosku – wyjaśnia radny.

Petycja do prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego przygotowana przez Zuzannę Guzik, Daniela Przyjemskiego i Ewę Półtorak zyskała już poparcie ponad 300 mieszkańców Starego Sosnowca, którzy złożyli podpisy pod pismem skierowanym do prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego. Zbiórka podpisów odbyła się 24 października z inicjatywy Federacji Młodych Socjaldemokratów Sosnowiec.

Mieszkańcy walczą o zachowanie skweru. Powstała petycja do prezydenta Sosnowca

Mowa o odrzuceniu wniosku podmiotu prywatnego o zakup działki gminnej.

W dobie kryzysu klimatycznego, naszym obowiązkiem jako obywateli/lek miasta jest chronić naszego dobro wspólne, jakim jest przyroda. [...] Myjnia samochodowa powstała przy ul. Sobieskiego w Sosnowcu zaspokoi potrzeby mieszkańców/nek polskich osiedli i nie widzimy potrzeby w utworzeniu kolejnej takiego obiektu w tak bliskiej od siebie odległości.

Autorzy petycji przekonują, że mieszkańcy stawiają na tereny zielone, a nie kolejną „betonozę” lub bloki. Ich zdaniem rozpoczęcie prac przez inwestora będzie miało negatywny wpływ na estetykę osiedla.

Mieszkańcy mówią wyraźne NIE dla budowy w tym miejscu myjni lub restauracji. Chcą w tym miejscu, aby pozostał teren zielony, na którym pojawią się ławki, alejki i miejsce do wypoczynku. Tak jak było to zgłaszane wielokrotnie w budżecie obywatelskim. Mamy nadzieję, że głos mieszkańców zostanie doceniony i teren nie zostanie sprzedany – przekonuje Daniel Przyjemski.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również