Wiadomości z Sosnowca

Matura 2022 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu

  • Dodano: 2022-05-04 11:00

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu przy ulicy Grota Roweckiego 64 w tym roku przystępuje do matury 146 uczniów z siedmiu klas maturalnych technikum oraz słuchaczy branżowej szkoły zawodowej drugiego stopnia.

W dniach 4-6 maja odbywają się matury z języka polskiego, z matematyki oraz z języka obcego na poziomie podstawowym. W dniach od 9 do 18 maja odbędą się matury z przedmiotów dodatkowych oraz matury na poziomie rozszerzonym. Tegoroczni maturzyści zdali już wszystkie egzaminy zawodowe na kierunkach kształcenia i uzyskali kwalifikacje technika w zawodach, w których się kształcili: technik żywienia, technik turystyki, technik hotelarstwa, technik fryzjerstwa, technik przemysłu mody, technik fotografii i cyfrowej obróbki obrazu, technik weterynarii, technik reklamy, technik rachunkowości i technik ekonomista. Do uzyskania wykształcenia na poziomie średnim brakuje im tylko matury.

„Jestem lekko zestresowana, ale myślę, że wszystko pójdzie dobrze. Zdaję język polski, matematykę i angielski rozszerzony. Chciałabym iść na studia na kosmetologię w Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach. Ukończyłam technikum na kierunku fryzjerstwo, chcę podnosić swoje umiejętności zawodowe. Chcę być w przyszłości trychologiem – pomagać ludziom rozwiązać problemy z włosami. Zdałam już egzaminy zawodowe. Będę mogła pracować w trakcie studiów już w zawodzie, aby zarobić na studia i się utrzymać. Proszę, żeby wszyscy trzymali za mnie kciuki” – mówi Klaudia Toborowicz – maturzystka Technikum nr 7.

„Nasza szkoła stawia przede wszystkim na profesjonalne, wysokiej jakości kształcenie w przedmiotach zawodowych, uczymy na najlepszym sprzęcie w dobrze wyposażonych pracowniach przez wysoko wykwalifikowaną kadrę, zapewniamy szerokie spektrum praktyk zawodowych. Jednak równolegle dbamy o kształcenia przedmiotów ogólnokształcących. Przygotowujemy młodzież do egzaminów dojrzałości, gdyż zdana matura jest często kluczem do dalszego rozwoju, dalszej edukacji oraz spełniania marzeń naszych absolwentów” – mówi Dominik Kowalski rzecznik prasowy szkoły.

Maturę w CKZiU w Sosnowcu zdają również słuchacze branżowej szkoły zawodowej drugiego stopnia. Absolwenci branżowej szkoły zawodowej pierwszego stopnia mogą kontynuować naukę zawodu w CKZiU w Branżowej Szkole Zawodowej Drugiego Stopnia i kończąc ją mają prawo przystąpić do matury. W tym roku przystępuje do matury kilkoro takich słuchaczy z kierunków fryzjerstwo i gastronomia.

Na szczególną uwagę zasługują nasi tegoroczni maturzyści z Ukrainy

W klasach maturalnych jest czworo uczniów, którzy przyjechali do Polski kilka lat temu i rozpoczęli naukę w naszych technikach. Teraz ją kończą w polskim systemie edukacji i zdają polską maturę po polsku. Nasz egzamin dojrzałości otwiera im drogę do nauki i pracy w całej Unii Europejskiej, jak i do powrotu na Ukrainę.

„Bardzo dobrze się czuję przed maturą. Troszkę się stresuję, ale myślę, że wszystko będzie OK. Bardzo dużo się w Polsce nauczyłam, bardzo dużo się dowiedziałam. Spotkałam bardzo fajnych nauczycieli i fajnych uczniów. Poznałam dużo rzeczy nowych, wszystkiego i z nauki i w życiu. Moje koleżanki i koledzy z Ukrainy byliśmy dobrze przyjęci w szkole, ale szybko się przestawiłam na naukę po polsku. Trenuję piłkę nożną kobiet w klubie w Sosnowcu i jest super. Myślę o tym, żeby pójść na studia. Nie koniecznie w moim kierunku, interesuje mnie dziennikarstwo. Zastanawiam się, czy pójść na studia do Niemiec, czy wrócić na Ukrainę. Chcę poznawać dalej świat – mówi Viktorija Perun absolwentka Technikum nr 3 na kierunku hotelarstwo. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.