Wiadomości z Sosnowca

PKM za nowe autobusy zapłaci 42 mln zł

  • Dodano: 2022-03-18 11:15

Jest duża szansa, że jeszcze w tym roku na ulice Sosnowca i całej aglomeracji wyjadą pierwsze autobusy hybrydowe plug-in w barwach PKM Sosnowiec.

Umowa z firmą Solaris Bus&Coach została podpisana 17 marca

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu za 16 pojazdów zapłaci blisko 42 mln zł. Za 8 autobusów 12-metrowych firma zapłaci 18 697 000 zł, a za „przegubowce” (18 metrów)  23 124 000 zł. Oferty są niemal dokładnie w kwotach, które oszacował PKM Sosnowiec. Elementem dostawy jest również system ładowania magazynu energii hybrydowego układu napędowego.

PKM Sosnowiec od kilku lat ma w swojej flocie klasyczne autobusy hybrydowe

Hybrydy typu plug-in będą nowością sosnowieckim przedsiębiorstwie. Pojazdy obsłużą linie 16, 35, 800, 808 oraz 817, a więc zobaczymy je nie tylko w Zagłębiu ale również w Mysłowicach i Katowicach. – Nowe autobusy w dużej mierze zastąpią wyprodukowane w latach 2003-2005 niemieckie pojazdy czyli Mercedesy oraz MANy – informuje Marek Pikuła, prezes PKM Sosnowiec.

Pojazdy będą wyposażone we wszystkie najnowsze dostępne elementy wyposażenia.

– Klimatyzacja, ładowarki USB, Wi-Fi, elektroniczne tablice informacyjne i zapowiedzi głosowe oraz automatyczny system gaszenia pożaru. Nie zabraknie systemu zliczania pasażerów oraz kontroli trzeźwości kierowcy – wylicza Piotr Drabek, dyrektor techniczny PKM Sosnowiec.  Podobnie jak 14 autobusów elektrycznych, hybrydy również będą w odcieniu koloru żółtego, zgodnie ze standardami ZTM.

Oczywiście przewoźnik pamiętał o monitoringu

W pojazdach 12-metrowych będzie minimum 8, a w przegubowcach minimum 9 kamer. W każdym pojeździe przynajmniej pięć kamer będzie obserwowało wnętrze pojazdu, dwie kolejne będą obserwowały drogę przed i za pojazdem, a dwie bok autobusu.

– Szczególnie w autobusach 18-metrowych przydają się kamery zewnętrzne boczne. Kierowcy jeżdżący przegubowymi elektrykami bardzo sobie je chwalą. Bardzo im pomagają, szczególnie na przystankach autobusowych, gdy autobus musi się nieco „złamać” – wyjaśnia Piotr Drabek.

– Nowością w autobusach będzie specjalny system, który pozwoli na programowanie pojazdów w taki sposób, by w ścisłym centrum miasta autobusy korzystały wyłącznie z silnika elektrycznego. Program będzie działał automatycznie, kierowca nie będzie musiał nic włączać czy wyłączać. Autobusy zostaną dostarczone w ciągu 10 miesięcy od dnia podpisania umowy. Jest zatem szansa, że zobaczymy je na trasach jeszcze w tym roku – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Sfinalizowanie umowy jest możliwe dzięki pozyskaniu blisko 30 mln zł z Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – „Czyste niebo nad Zagłębiem” – Zakup autobusów hybrydowych. Warto dodać, że w ubiegłym roku PKM Sosnowiec odebrał 14 autobusów elektrycznych firmy Solaris kupionych za 48 mln zł. W tej chwili do bazy firmy dotarło 5 nowych MAN-ów za 8,4 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również