Wiadomości z Sosnowca

Koncert upamiętniający 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

  • Dodano: 2021-12-06 10:15

Sosnowiec pamięta. 13 grudnia w mieście odbędzie się niesamowity koncert upamiętniający 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

W wydarzeniu pod nazwą "JA PŁONĘ" wezmą udział znakomici muzycy

13 grudnia o godz. 19.00 na scenie zlokalizowanej na Placu Papieskim w Sosnowcu zaprezentują się: Martyna Jakubowicz, Małgorzata Ostrowska (Lombard), Janusz Panasewicz (Lady Pank), Wojciech Waglewski (VooVoo), Robert Matera (Dezerter), Mietall Waluś (Negatyw, Lenny Valentino), Tomasz Organek oraz gość specjalny Zbigniew Hołdys.

Za całość aranżacji i oprawy muzycznej, z wykonaniem na żywo programu koncertu, odpowiedzialny jest wybitny producent muzyczny Marcin Bors.

– To nasz obowiązek, aby czcić pamięć osób, które walczyły o naszą wolność. Sosnowiec po raz kolejny pamięta o bohaterach sprzed lat. W 2016 roku, z okazji 95. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego, odbył się koncert „Polska w hołdzie powstańcom śląskim”, który zorganizowaliśmy przed Urzędem Miejskim. Teraz upamiętniamy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W grudniu 1981 roku dla milionów Polaków czas się zatrzymał, a wolność została radykalnie ograniczona. Represje władzy, strajki, demonstracje uliczne, sankcje i embargo nałożone na nasz kraj, godzina policyjna, kryzys ekonomiczny, puste półki sklepowe - to wszystko określało codzienne życie w Polsce pierwszej połowy lat osiemdziesiątych. Jedną z nielicznych ostoi niezależności, pomimo cenzury, stała się muzyka.

13 grudnia na Placu Papieskim artyści wykonają kultowe utwory, przekazujące atmosferę czasu, kiedy muzyka była jedną z nielicznych wolnych forum wypowiedzi. Usłyszymy m.in. „Obracam w palcach złoty pieniądz”, „W domach z betonu”, „Spytaj milicjanta”, „Wojna grubych z chudymi”. „Najmniejszy oddział świata” czy „Fabryka małp”.

- Tym koncertem chcemy wysłać z Sosnowca jasny przekaz o tym jak bardzo ważną wartości w życiu każdego jest wolność. Muzyka tamtych lat jest świadectwem oporu przeciwko systemu, który próbował nam odebrać prawo do samostanowienia. Dla mnie jako artysty kwintesencją niezależnej sztuki bunt, protest przeciwko niesprawiedliwości i próbom odbierania  praw człowieka, jakie nam wszystkim przysługują – tłumaczy Mietall Waluś, jeden z organizatorów przedsięwzięcia.

Specjalny repertuar zaprezentuje Zbigniew Hołdys, jeden z najwybitniejszych autorów tamtych czasów, który w ramach swojej działalności w zespole Perfect czy też tak kultowych projektach jak „I Ching” oraz „Świnie” zaznaczył się w sposób wybitny w historii polskiej muzyki tamtego okresu. - Podczas koncertu artyści wykonają po jednym własnym utworze oraz utworze z repertuaru Zbigniewa Hołdysa, który w tym roku obchodzi 70. rocznicę urodzin. Przygotowaliśmy także specjalne inscenizacje i rekonstrukcje nawiązujące do tamtych wydarzeń – podkreśla Michał Mercik, pełnomocnik prezydenta miasta ds. kultury, rozwoju i dialogu społecznego.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również