Wiadomości z Sosnowca

Koncert upamiętniający 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

  • Dodano: 2021-12-06 10:15

Sosnowiec pamięta. 13 grudnia w mieście odbędzie się niesamowity koncert upamiętniający 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

W wydarzeniu pod nazwą "JA PŁONĘ" wezmą udział znakomici muzycy

13 grudnia o godz. 19.00 na scenie zlokalizowanej na Placu Papieskim w Sosnowcu zaprezentują się: Martyna Jakubowicz, Małgorzata Ostrowska (Lombard), Janusz Panasewicz (Lady Pank), Wojciech Waglewski (VooVoo), Robert Matera (Dezerter), Mietall Waluś (Negatyw, Lenny Valentino), Tomasz Organek oraz gość specjalny Zbigniew Hołdys.

Za całość aranżacji i oprawy muzycznej, z wykonaniem na żywo programu koncertu, odpowiedzialny jest wybitny producent muzyczny Marcin Bors.

– To nasz obowiązek, aby czcić pamięć osób, które walczyły o naszą wolność. Sosnowiec po raz kolejny pamięta o bohaterach sprzed lat. W 2016 roku, z okazji 95. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego, odbył się koncert „Polska w hołdzie powstańcom śląskim”, który zorganizowaliśmy przed Urzędem Miejskim. Teraz upamiętniamy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W grudniu 1981 roku dla milionów Polaków czas się zatrzymał, a wolność została radykalnie ograniczona. Represje władzy, strajki, demonstracje uliczne, sankcje i embargo nałożone na nasz kraj, godzina policyjna, kryzys ekonomiczny, puste półki sklepowe - to wszystko określało codzienne życie w Polsce pierwszej połowy lat osiemdziesiątych. Jedną z nielicznych ostoi niezależności, pomimo cenzury, stała się muzyka.

13 grudnia na Placu Papieskim artyści wykonają kultowe utwory, przekazujące atmosferę czasu, kiedy muzyka była jedną z nielicznych wolnych forum wypowiedzi. Usłyszymy m.in. „Obracam w palcach złoty pieniądz”, „W domach z betonu”, „Spytaj milicjanta”, „Wojna grubych z chudymi”. „Najmniejszy oddział świata” czy „Fabryka małp”.

- Tym koncertem chcemy wysłać z Sosnowca jasny przekaz o tym jak bardzo ważną wartości w życiu każdego jest wolność. Muzyka tamtych lat jest świadectwem oporu przeciwko systemu, który próbował nam odebrać prawo do samostanowienia. Dla mnie jako artysty kwintesencją niezależnej sztuki bunt, protest przeciwko niesprawiedliwości i próbom odbierania  praw człowieka, jakie nam wszystkim przysługują – tłumaczy Mietall Waluś, jeden z organizatorów przedsięwzięcia.

Specjalny repertuar zaprezentuje Zbigniew Hołdys, jeden z najwybitniejszych autorów tamtych czasów, który w ramach swojej działalności w zespole Perfect czy też tak kultowych projektach jak „I Ching” oraz „Świnie” zaznaczył się w sposób wybitny w historii polskiej muzyki tamtego okresu. - Podczas koncertu artyści wykonają po jednym własnym utworze oraz utworze z repertuaru Zbigniewa Hołdysa, który w tym roku obchodzi 70. rocznicę urodzin. Przygotowaliśmy także specjalne inscenizacje i rekonstrukcje nawiązujące do tamtych wydarzeń – podkreśla Michał Mercik, pełnomocnik prezydenta miasta ds. kultury, rozwoju i dialogu społecznego.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.