Wiadomości z Sosnowca

Prezydent interweniuje ws. Instytutu Medycyny Pracy - aktualizacja

  • Dodano: 2018-12-13 07:30, aktualizacja: 2018-12-13 07:46

Nadal trwa zamieszanie związane z funkcjonowaniem nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Placówka, która funkcjonuje w mieście od 53 lat, specjalizuje się w leczeniu najcięższych zatruć egzogennych wszelkimi ksenobiotykami, roślinami, grzybami jak również leczenia zatruć spowodowanych przez dopalacze. Coraz głośniej mówi się o możliwej likwidacji instytutu. Część medyczną chce przejąć gmina Sosnowiec.

To ważna placówka na mapie całego regionu, dlatego Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca 13 listopada w liście skierowanym do Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia oraz Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów poprosił o przedstawienie jasnego stanowiska dotyczącego przyszłości Instytutu.

Nie wierzę, że ktoś mógł wpaść na pomysł, żeby nie tylko Sosnowiec ale i Metropolię pozbawić ważnego ośrodka walki z dopalaczami i zanieczyszczeniem powietrza, to wprost niewiarygodne. Jednak takie sygnały do nas docierają, dlatego proszę przedstawicieli naszego rządu o wyjaśnienie całej sytuacji – mówił wówczas prezydent Sosnowca.

Kolejny list do Ministra Zdrowia został wysłany kilka dni później. Tym razem prezydent Sosnowca poprosił o włączenie przedstawiciela Urzędu Miejskiego do zespołu, który ma zadecydować o przyszłości Instytutu. Ostatecznie taka osoba nie znalazła się w powołanym przez ministra zespole. Arkadiusz Chęciński dążył do spotkania z Ministrem Zdrowia, jednocześnie spotkała się z Marszałkiem Województwa Śląskiego Jakubem Chełstowskim oraz Wojewodą Jarosławem Wieczorkiem. Podczas rozmów z władzami województwa padła propozycja przejęcia przez miasto pionu medycznego placówki i włączenia go w struktury Szpitala Miejskiego. O tym fakcie Minister Zdrowia także został poinformowany. Ostatecznie do spotkania z przedstawicielem ministerstwa odpowiedzialnym za tego rodzaju placówki dojdzie jutro, tj. 13 grudnia w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Zdrowia. Poniżej prezentujemy korespondencję przesłaną do Ministra Zdrowia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również