Wiadomości z Sosnowca

Zostań żeglarzem nad jeziorem Pogoria! Kursy żeglarskie ze Sztorm Grupą

 • Dodano: 2019-06-26 12:00

“Być żeglarzem” - to brzmi dumnie! I wcale nie musisz wyjeżdżać na Mazury by odbyć kurs żeglarski. Wystarczy zaledwie nieco ponad miesiąc, by zdobyć patent. Rozwiń swoje żagle i zyskaj zupełnie nowe umiejętności, które na zawsze odmienią Twoje postrzeganie wypoczynku nad wodą! Co dokładnie trzeba zrobić? Ile to kosztuje? Czytaj dalej!

Żeglowanie - morze możliwości

Żeglarstwo to piękny sport. Pozwala odkrywać zupełnie nowe miejsca. Męczy Cię tłok w wakacyjnych kurortach? Mając patent żeglarza możesz wypożyczyć jacht i wybrać się na uroczą wysepkę z dala od pełnych ludzi plaż! A może marzy Ci się romantyczne pływanie jachtem we dwoje? Nie ma problemu! 

Jedziesz na wakacje do Chorwacji? Albo Grecji? Teraz wypożyczysz jacht i będziesz bez problemu eksplorować różne urokliwe miejsca w tych krajach. Nie musisz już stać w kilometrowych korkach, by wydostać się z jednej miejscowości do drugiej. A w kraju? Nawet jeżeli zaskoczy Cię nieprzyjemna pogoda nad Bałtykiem lub Mazurach, to mając patent żeglarski szybko zmienisz miejsce pobytu. Teraz wystarczy, że wypożyczysz jacht i zaczniesz odkrywać, co ma do zaoferowania wybrzeże. To zupełnie nowa perspektywa, która pozwoli jeszcze lepiej poznać nowe okolice i docenić już znane. 

Nie musisz wcale daleko wyjeżdżać. Niedaleko Sosnowca mamy przecież Pogorię I i Pogorię III, jak również Kuźnicę Warężyńską. Naprawdę - jest u nas gdzie żeglować!

Kursy żeglarskie na Śląsku

Czy wiesz o tym, że wcale nie musisz daleko jechać, by nauczyć się żeglarstwa? Jeżeli do tej pory nauka żeglowania kojarzyła Ci się z wakacyjnymi wyjazdami na Mazury czy Bałtyk, to mamy doskonałą wiadomość. Teraz możesz nauczyć się tajników żeglowania nad Pogorią! Jak wyglądają takie szkolenia? Opiszemy na podstawie oferty Sztorm Grupy - jednej z czołowych firm organizujących kursy żeglarskie na Śląsku (Sprawdź: https://sztormgrupa.pl/index.php/kursy/zeglarskie/kurs-zeglarski-slask/). 

Szkolenie może zostać podzielone na 5 weekendów. Taki okres wystarczy, by zdobyć całkiem niezłe umiejętności w zakresie prowadzenia jachtu. Nowi żeglarze uczą się, w jaki sposób wykonywać podstawowe manewry:

 • Zwrot przez rufę
 • Postawienie jachtu w dryf
 • Zwrot przez sztag
 • Pływanie jachtem w porcie

Nie mniej ważna jest także teoria. Wiedza na temat tego, jak zbudowany jest jacht oraz jak należy poprawnie go obsługiwać, przyda się każdemu, kto otrzyma już patent i będzie samodzielnie żeglować. Podobnie zresztą jak umiejętność wiązania węzłów.

Część teoretyczna takiego kursu żeglarskiego obejmuje również zagadnienia z zakresu wiedzy o żeglowaniu, przepisów, meteorologii, locji czy nawet podstaw ratownictwa wodnego. Słowem - ogromny bagaż niezbędnej wiedzy. 

Ile trwa kurs na patent żeglarski?

To zależy. Jak już wspominaliśmy, szkolenie, wraz ze zdaniem egzaminu, można odbyć w 5 weekendów. Jeżeli jednak nieco ponad miesiąc wydaje Ci się zbyt długim czasem, to zawsze możesz zdecydować się na przyspieszony kurs na żeglarza jachtowego. Zajęcia odbywają się codziennie, od poniedziałku do piątku. W tym wariancie, zdobędziesz uprawnienia w zaledwie dwa tygodnie!

Patent żeglarski na Śląsku - gdzie zrobić?

Zastanawiasz się, dokąd wybrać się na kurs? Przede wszystkim sprawdź, czy dana szkoła żeglarska nie tylko uczy, ale również posiada uprawnienia ośrodka egzaminacyjnego. To pozwolenie wydawane przez Ministra Sportu i Turystyki jedynie nielicznym podmiotom. W samym 2017 takie uprawnienia miało zaledwie 9 podmiotów w całym kraju!

Dlaczego to takie ważne? Choćby dlatego, że egzamin będziesz zdawać na dokładnie tym samym sprzęcie, na którym odbywał się kurs. Co więcej, egzaminować Cię będzie Twój szkoleniowiec lub osoba, która i tak już miała z Tobą do czynienia - to minimalizuje poziom stresu, zwiększając Twoje szanse na pozytywną ocenę.

Co daje patent żeglarski?

Jeżeli zakończysz szkolenie i otrzymasz patent żeglarza, to wody w Polsce i zagranicą będą stały przed Tobą otworem! Polskie uprawnienia żeglarskie obowiązują w większości krajów świata. A jakie dokładnie jednostki możesz prowadzić, posiadając patent? Zobacz:

a/ wody śródlądowe

 • Jachty żaglowe bez napędu pomocniczego (dowolna moc i długość) - bez ograniczeń
 • Jachty żaglowe z napędem mechanicznym (dowolna moc i długość) - bez ograniczeń


b/ wody morskie

 • Jachty żaglowe bez napędu pomocniczego (dowolna moc, długość do 12 m) - tylko w porze dziennej, do 2 mil morskich od brzegu
 • Jachty żaglowe z napędem mechanicznym (dowolna moc, długość do 12 m) - tylko w porze dziennej, do 2 mil morskich od brzegu

Patent żeglarski - jakie warunki musisz spełniać?

Dobra wiadomość jest taka, że patent żeglarza (tutaj znajdziesz więcej informacji: https://sztormgrupa.pl/index.php/kursy/zeglarskie/) otrzymać może praktycznie każdy. Należy jedynie mieć ukończone 14 lat - jest to warunek konieczny, by móc przystąpić do egzaminu na patent. Aby otrzymać uprawnienia wystarczy otrzymać pozytywną ocenę z egzaminu oraz uiścić opłatę za wydanie dokumentu.

Nie musisz mieć żadnego doświadczenia z jachtami, by otrzymać patent. Ba, nie musisz nawet umieć pływać! Oczywiście, jakieś obycie z jachtem na pewno Ci pomoże, ale jego posiadanie nie jest warunkiem obowiązkowym, aby przystąpić do egzaminu na patent. 

Komentarze (1)    dodaj »

 • masterjachting

  fajny artykuł o żeglarstwie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.