Wiadomości z Sosnowca

Pożyczki na raty - czy warto?

  • Dodano: 2020-02-12 11:30

Pożyczki na raty coraz chętniej są źródłem finansowania dla osób w trudniejszej sytuacji finansowej. Wybierają ją także ci, którzy nie chcą czekać długo na to, aż bank rozpatrzy ich wniosek.

Dostępne od ręki, często na preferencyjnych warunkach, są alternatywą dla kredytów gotówkowych. Czy korzystanie z nich zawsze się jednak opłaca? Kiedy lepiej zrezygnować z tej opcji? Podpowiadamy!

 

Pożyczki na raty – co to?

Pożyczki na raty to ogólnodostępne źródło finansowania dla niemalże każdego pełnoletniego obywatela Polski, który uzyskuje regularne dochody. Są alternatywą dla kredytów gotówkowych. Dostępne od ręki, niekiedy również dla dłużników, są bardzo kuszącą propozycją dla osób w trudniejszej sytuacji finansowej. Statystyki wskazują, że z tego typu wsparcia finansowego korzysta blisko milion Polaków.

 

Pożyczka online na raty to minimum formalności, brak konieczności dostarczania wielu dokumentów oraz krótki czas oczekiwania na decyzję pożyczkową. Są one dużo bardziej dostępne niż kredyty gotówkowe. Zwykle decydują się na nie osoby młode, które nie mogą się pochwalić długą historią kredytową, a dodatkowo mają często stosunkowo niskie zarobki.

 

Pożyczki na raty – na co wydajemy?

Pożyczki na raty przeznaczamy na bardzo wiele celów. Pożyczkodawcy nie wymagają od swoich klientów, aby Ci informowali, na co wydają pożyczone środki. Zwykle zauważają jednak oni wzmożony pobyt na swoje usługi w okresie świątecznym. Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz wakacje – to okres żniw dla firm pożyczkowych. Jak łatwo się więc domyślić, Polacy wydają pożyczone środki na organizację wymarzonego wyjazdu, rodzinnego spotkania świątecznego oraz na prezenty. Poza tym z pożyczki na raty chętnie finansują zakup sprzętu AGD czy wymieniają meble na nowsze. Czasem środki te idą również na małe przyjemności, na które nie zawsze nas stać.

 

Pożyczki na raty – jak się o nie starać?

Staranie się o pożyczki na raty jest niezwykle proste. Wszelkie formalności możesz dopełnić online. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową wybranego pożyczkodawcy, a znajdziesz na niej dostęp do formularza, w którym podać trzeba kwotę, którą chcesz pożyczyć oraz wskazać okres, na jaki potrzebujesz środków. Na tej podstawie dowiesz się, jakie są warunki udzielenia pożyczki. Następnie musisz wypełnić kolejne elementy formularza. Jakie dane należy w nim uzupełnić?

  • Imię i nazwisko,
  • numer oraz seria dowodu tożsamości,
  • informacje o adresie zamieszkania oraz adresie do korespondencji,
  • numer telefonu,
  • numer konta bankowego,
  • informacje o otrzymywanym dochodzie.

 

Po wysłaniu czeka Cię jeszcze krótki proces weryfikacji Twojej tożsamości. W zależności od wyboru firmy pożyczkowej możesz zdecydować się na weryfikację za pomocą aplikacji lub przelewu bankowego. Żeby potwierdzić zgłoszenie, wystarczy, że wyślesz przelew na kwotę zwykle jednego złotego na wskazany numer konta. Złotówka ta jest później zwracana razem z otrzymaną pożyczką.

 

Czas oczekiwania na decyzję pożyczkową jest niezwykle krótki. Jeśli wyślesz wniosek w godzinach pracy firmy pożyczkowej, możesz otrzymać decyzję nawet w ciągu kilku godzin. Równie szybko wysyłane są środki na konto. Najszybciej uzyskasz je, jeśli wybrana przez Ciebie firma pożyczkowa ma konto w tym samym banku, co Ty.

 

Pożyczka dla zadłużonych – czy jest możliwa?

Pożyczki na raty skierowane są głównie do osób, które są w stanie spłacić je na czas. Firmy pożyczkowe niechętnie więc decydują się udzielić pożyczki osobom z niekorzystną historią kredytową. W sieci znajdziesz jednak wiele ofert, w których promowana jest pożyczka dla zadłużonych. Rzeczywiście, niektóre firmy decydują się podjąć ryzyko i nie sprawdzają klientów w bazach dłużników. Większość firm jednak chce zwiększyć swoje szanse na odzyskanie pożyczonych środków i udzielają finansowania wyłącznie sprawdzonym klientom.

 

Pożyczka na raty – czy warto?

Pożyczka na raty może być bardziej opłacalna niż kredyt gotówkowy, ale nie zawsze. Najwięcej zyskają osoby, które korzystają z usług firmy pożyczkowej po raz pierwszy. Mają oni szansę na pożyczki za darmo, a więc na uniknięcie bardzo wysokich opłat za pożyczenie pieniędzy. Oprocentowanie pożyczki na raty jest bowiem znacznie wyższe niż oprocentowanie kredytu bankowego.

 

Nie da się więc jednoznacznie określić, czy warto wziąć pożyczkę na raty. Każdy powinien samodzielnie zastanowić się, czy w jego przypadku pożyczka jest dobrym rozwiązaniem. Zanim podpiszesz więc umowę z pożyczkodawcą, zastanów się, czy jesteś w stanie spłacić zobowiązanie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.