Wiadomości z Sosnowca

Kropka nad i w instalacji elektrycznej - łączniki

  • Dodano: 2019-06-03 12:00

Planowanie i wykonanie różnorodnych instalacji elektrycznych musi wiązać się również z zaplanowaniem punktów, w których ma następować łączenie obwodów - włączenie i wyłączenie światła, sterowanie żaluzjami, uruchamianie pewnych elementów w zależności od ruchu, dźwięku. Najczęściej wykorzystywane łączniki instalacyjne dostępne w szerokiej gamie produktów można dopasować do wnętrz, gdzie mają być stosowane, by obok bycia elementem funkcjonalnym, stanowiły również uzupełnienie wystroju czy nawet element dekoracyjny.

Jak dopasować łączniki elektryczne?

Wśród łączników elektrycznych dostępnych w hurtowniach elektrycznych takich jak https://sklep.elektrospark.pl/laczniki,7818.html wyróżnić można kilka kategorii. Najbardziej popularna i najczęściej wykorzystywana to kategoria łączników instalacyjnych, które najczęściej nazywane są włącznikami. Oprócz tego znaleźć można bardziej specjalistyczne elementy instalacji takie jak łączniki elektroniczne, na podczerwień, a także elementy dedykowane dla instalacji żaluzjowych. W specyficznych zastosowaniach sprawdzą się także łączniki miniaturowe. Każdy z nich ma podane przez producenta parametry pracy.

Określenie potrzeb i wybór elementów

Na etapie projektowania instalacji ustalane są miejsca, gdzie umieszczone będą łączniki. Również ich typ zostanie określony, dlatego też w momencie wykonywania czy wykańczania pomieszczeń, wystarczy zapoznać się ze specyfikacją, by wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie. W przypadku najpowszechniejszych łączników instalacyjnych wykorzystywanych w instalacjach o standardowym napięciu, o wyborze konkretnego łącznika często decyduje jego estetyka. Ważne jest również, czy ma być on umieszczony w puszce instalacyjnej czy na ścianie, oraz w jakich warunkach będzie użytkowany. Sprawdzeni producenci obok klasycznych proponują produkty modułowe, z możliwością osobnego zakupu łączników oraz ramek do nich w różnego rodzaju wykończeniach oraz kolorach. Warto wybrać wysokiej jakości produkty marek powszechnie stosowanych, by mieć pewność ich długiej i bezpiecznej eksploatacji. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.