Wiadomości z Sosnowca

Jak wygląda kurs pierwszej pomocy?

  • Dodano: 2019-12-23 15:15

Wśród pytań, jakie zadają sobie osoby rozważające wzięcie udziału w kursie pierwszej pomocy być może najczęstsze to: jak taki kurs wygląda? Czy jest dla każdego? Prezentujemy cechy i przebieg takiego kursu.

Czego nauczy nas kurs pierwszej pomocy?

Dla osób zupełnie nieobeznanych z zagadnieniem wzięcie udziału w kursie pierwszej pomocy jest bardzo dobrym pomysłem. Wiedza, jaka jest na nim przekazywana to absolutne minimum, a na dobrych kursach nacisk położony jest na praktykę. Jest to możliwe dzięki fantomom, czyli manekinach naśladujących człowieka. Można na nich bezpiecznie przećwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową, tamowanie krwotoków, a niektóre umożliwiają także zastosowanie automatycznego defibrylatora. Z założenia kurs pierwszej pomocy przeznaczony jest dla osób niezajmujących się zawodowo medycyną, a więc nie ma żadnych wymagań wstępnych czy wymaganej wiedzy z zakresu anatomii.

Ważną umiejętnością, której uczy się na kursach pierwszej pomocy jest także zadbanie o bezpieczeństwo nie tylko poszkodowanego, ale i własne – jak chociażby zapobieganie ewentualnemu zakażeniu, które mogłoby być wynikiem kontaktu z krwią czy śliną.

Ile trwa kurs pierwszej pomocy?

Najczęściej kursy pierwszej pomocy to jeden, a czasami dwa dni złożone z zajęć teoretycznych i praktycznych. Nieco dłuższe mogą być przeznaczone kursy KPP – kwalifikowanej pierwszej pomocy. Są one przeznaczone przede wszystkim dla strażaków i służb mundurowych, a także osób ochraniających imprezy masowe. W zależności od specyfiki pracy, kurs pierwszej pomocy może być zorganizowany przez pracodawcę lub uczelnię, jednak często indywidualne osoby decydują się samodzielnie zapisać na szkolenie.

Jak znaleźć kurs pierwszej pomocy dla siebie?

Jeżeli zdecydowaliśmy się indywidualnie zapisać na kurs pierwszej osoby lub chcemy zorganizować go w swojej firmie, warto poszukać kursu, w którym kładzie się jak największy nacisk na praktykę, takiego jak ten: https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/. Dzięki temu w krótkim czasie nabędziemy umiejętności, które mogą nam pomóc uratować czyjeś życie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.