Wiadomości z Sosnowca

Surowce kosmetyczne - co wchodzi w skład naturalnych kosmetyków?

  • Dodano: 2019-12-04 08:45, aktualizacja: 2019-12-04 08:57

Produkcja kosmetyków to prężnie rozwijająca się gałąź przemysłu. Koncerny korzystają z rozmaitych surowców kosmetycznych, dlatego warto wiedzieć, które z nich są warte uwagi, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Z czego więc składają się współczesne kosmetyki?

Naturalne surowce kosmetyczne – co warto o nich wiedzieć?

Pod tym terminem w kosmetologii kryją się substancje pochodzenia mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami można je uzyskiwać oraz przetwarzać za pomocą procesów fizycznych. Mamy tu na myśli chociażby ekstrakcję, mielenie, suszenie, czy filtrację. Naturalny kosmetyk w świetle prawa to taki, którego naturalne surowce kosmetyczne stanowią 95% składu produktu. Obecne trendy sprawiają, że konsumenci coraz chętniej korzystają wyłącznie z takich preparatów. Są one bowiem w pełni bezpieczne dla naszego organizmu. Nie wywołują reakcji alergicznej czy nie blokują działania skóry. Surowce kosmetyczne pochodzenia naturalnego pobudzają skórę do pracy, dzięki czemu lepiej się regeneruje. Przekłada się to chociażby na jej gładkość, jędrność, czy elastyczność. W naturalnych kosmetykach możemy spotkać surowce kosmetyczne mineralne w postaci glinki czy krzemionki. Często stosuje się także sole naturalne. Do takich kosmetyków dodaje się również surowce pochodzenia zwierzęcego. Mamy tu na myśli oczywiście produkty pochodzące od zwierząt. Zaliczymy do nich chociażby mleko, propolis, czy lanolinę.

Surowce kosmetyczne pochodzenia roślinnego

Takie składniki uzyskuje się z rozmaitych części roślin. Mamy tu na myśli kwiaty, owoce, korzenie, a nawet korę. Surowce kosmetyczne pochodzą z ekologicznych upraw, dzięki czemu są pozbawione substancji chemicznych. Takie produkty znajdziesz np. w tym miejscu http://overlack.com.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Najczęściej stosowane są różnego rodzaju olejki i ekstrakty. Bardzo popularnym surowcem kosmetycznym jest chociażby olejek arganowy.  Nazywany jest eliksirem młodości, gdyż opóźnia proces starzenia się skóry. Poza tym zmniejsza stany zapalne i pomaga w leczeniu łuszczycy skóry. Innym chętnie wybieranym surowcem kosmetycznym jest olej macadamia. Substancja ta jest bogata w witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz lecytynę. Stosuje się go w preparatach służących leczeniu blizn, oparzeń, czy drobnych ran. Ten surowiec kosmetyczny jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci, dlatego można stosować go jako kosmetyk łagodzący po opalaniu. W kosmetykach możemy także znaleźć masło shea. Olej ten uzyskuje się z owoców masłosza Parka, który rośnie w środkowej i zachodniej Afryce. Masło shea jest składnikiem kosmetyków nawilżających skórę i chroniących przed podrażnieniami. Dlatego warto sięgać po takie produkty chociażby w okresie zimowym, gdy mroźne powietrze i wiatr wysuszają naszą cerę. Powyższe przykłady pokazują, że surowce kosmetyczne pochodzenia naturalnego są bogatymi źródłami witamin i minerałów. Skutecznie podnoszą jakość kosmetyków, zapewniając właściwą ochronę i nawilżenie. Warto o tym pamiętać podczas zakupu i sięgać po preparaty bezpieczne w użyciu.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.