Wiadomości z Sosnowca

Rozmowa o pracę. Pytania, które lubią zadawać rekruterzy

  • Dodano: 2019-11-13 14:45

Rekrutacja do pracy to proces, z którym musi się zmierzyć niemal każdy kandydat. Pracodawcom zależy na tym, by wyłonić najlepszych specjalistów, którzy przyczynią się do rozwoju firmy. Stąd wymagania stawiane dokumentom aplikacyjnym – na ich podstawie podejmują decyzję o ty, z kim zechcą się spotkać i porozmawiać, by poznać się bliżej przed podjęciem ostatecznej decyzji. Podpowiadamy, jakie pytania lubią zadawać kandydatom rekruterzy.

Na rozmowie potwierdź to, co napisałeś w dokumentach

Podstawowe informacje o sobie zaprezentowałeś pracodawcy w dokumentach aplikacyjnych. Oferty pracy dostępne np. w serwisie internetowym Pracuj.pl jasno określają, czego oczekuje od Ciebie pracodawca. W CV wymienione zostały niezbędne na danym stanowisku kompetencje i kwalifikacje, a w Liście Motywacyjnym udowodniłeś, że jesteś odpowiednią osobą do przejęcia obowiązków, jakie przyniesie ze sobą nowa praca.

Zadbaj o to, by na rozmowie kwalifikacyjnej potwierdzić wszystko to, co zostało zawarte wcześniej w CV i Liście Motywacyjnym. Przypomnij sobie konkretne sytuacje, w jakich przydały się poszczególne kompetencje i korzyści płynące z tego dla firmy. Jeśli masz na swoim koncie warte wspomnienia sukcesy, przygotuj kilka zdań opowiadających o tym, jak je osiągnąłeś.

Pamiętaj, że jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej okaże się, że choćby jedna z kompetencji podana została na wyrost, oddali Cię to od wymarzonej pracy.

Rekruter zadaje pytania

Niemal każda rozmowa o pracę rozpoczyna się prośbą o opowiedzenie kilku zdań o sobie. Przygotuj więc atrakcyjną autoprezentację, która zachęci rozmówcę do bliższego zapoznania się z Twoją kandydaturą. Pierwsze wrażenie, jakie zrobisz na rekruterze, może być bardzo znaczące dla ostatecznego wyniku spotkania.

Doświadczenie zawodowe i przebieg dotychczasowego zatrudnienia to kolejne zagadnienie, którego możesz spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej. Opowiedz o tym, gdzie pracowałeś do tej pory i czy się zajmowałeś. Skup się na omawianiu kwalifikacji i kompetencji, jakich oczekuje od Ciebie nowy pracodawca i które przydadzą się w jego firmie.

Rekruter zapewne zechce sprawdzić Twoją motywację oraz chęć rozwoju zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej. Zastanów się, dlaczego chcesz pracować w danej firmie, co skłoniło Cię do zmiany pracodawcy, dlaczego właśnie Ty powinieneś otrzymać zatrudnienie i jak lubisz spędzać czas wolny od pracy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.