Wiadomości z Sosnowca

Inteligentny dom - co to takiego?

  • Dodano: 2018-12-20 10:45, aktualizacja: 2018-12-21 10:27

Coraz większą popularnością cieszą się tzw. inteligentne domy, które ułatwiają domownikom codzienne życie. Nasuwa się jednak pytanie czym są te systemy i w jakim celu się je instaluje?

Inteligentny dom – sposób na zmniejszenie wydatków
W prostych słowach można powiedzieć, że inteligentny dom, to system centralnego sterowania różnymi modułami znajdującymi się w budynku. Działanie podłączonych do systemu elementów jest automatyczne, więc nie angażuje domowników. Takie rozwiązania są bardzo nowoczesne i pozwalają zmniejszyć koszty wynikające z eksploatacji budynku. Rosnąca popularność inteligentnych domów jest spowodowana nie tylko zainteresowaniem samych użytkowników, ale również wprowadzoną dyrektywą UE. Zgodnie z dokumentem, rozwiązania inteligentne mają być wdrażane we wszystkich projektach nowych domów oraz w nowych budynkach. W przyszłości, inteligentne domy będą więc standardem w projektach.

Co znajduje się w systemie centralnego sterowania?
Okazuje się, że do systemu centralnego sterowania można podłączyć wiele urządzeń. Najczęściej pod taką kontrolą jest światło, ogrzewanie, monitoring, klimatyzacja i alarmy. Nie mniej jednak, coraz więcej osób decyduje się na instalację systemów zasłon i żaluzji oraz otwierania i zamykania okien. Firmą, która proponuje rozwiązania inteligentnego domu jest np.: sukcesgroup.pl. W swojej ofercie przedsiębiorstwo posiada: napędy rurowe, do zasłon i zestawy nawadniania.

Systemy domu inteligentnego – ewolucja
Producenci rozwiązań inteligentnych przez cały czas udoskonalają swoje systemy. Pierwszym wykorzystanym sterowaniem był BMS, obecnie do użytku przeznaczony jest IBMS, a w przyszłości ma się pojawić jeszcze bardziej rozwinięty technologicznie IIBMS. Nie da się ukryć, że inteligentny dom to naprawdę wygodne rozwiązania. Wszystkie urządzenia podłączone do systemu można ustawiać z poziomu aplikacji w telefonie. Dzięki temu bez problemu zmniejszymy ogrzewanie w domu, będąc na drugim końcu miasta.